REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Program 500+. Nie złożysz wniosku, nie dostaniesz pieniędzy. Pojawiła się nowość, skorzystaj z niej

Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie 500 Plus na kolejny okres świadczeniowy. Będziemy mieli na to aż trzy miesiące, ale jeśli zapomnimy, w czerwcu możemy zauważyć brak przelewu z ZUS-u. Tym razem wniosek możemy także złożyć przez nową apkę ZUS-u na smartfony.

19.01.2023
6:09
500+-malzenstwo-staz
REKLAMA

Równo za dwa tygodnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną – przypomina rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski.

Złóż wniosek o 500+. Najłatwiej to zrobisz w apce mZUS

Obsługą programu 500+ już od 2021 roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać za pośrednictwem serwisu PUE ZUS, rządowej platformy Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nowością jest składanie wniosków przez apkę mZUS, którą uruchomiono jesienią zeszłego roku.

undefined

ZUS poleca skorzystanie z tej ostatniej opcji, ponieważ jest najbardziej dogodna. Apka ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane je edytować.

A jeśli ktoś nie chce całkiem elektronicznie i woli kontakt z żywym człowiekiem? Na szczęście jest też opcja dla najbardziej opornych, którzy wolą wszystkie sprawy załatwiać w urzędzie – w każdym oddziale ZUS-u są udostępnione komputery, na których można wypełnić wniosek, a o pomoc można poprosić pracownika ZUS-u.

Warto pamiętać, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca, to świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie 500+ przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Takie osoby do wniosku powinny dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Program 500+ powinien zmieć nazwę na 350+

Program 500+ obowiązuje od 2016 roku i nigdy nie było waloryzowane, co zwłaszcza po kilkunastu miesiącach szalejącej inflacji oznacza, że jego realna wartość jest o wiele niższa niż kiedyś. Ówczesne 500 zł dziś to realnie nieco ponad 350 zł, ponieważ tak bardzo wzrosły ceny i ogólne koszty życia. Pojawiały się pomysły podwyższenia kwoty tego świadczenia, ale rząd nie podejmuje tego tematu ze względu na koszty takiego majstrowania przy 500+.

REKLAMA

Tak, program 500+ miał być przede wszystkim lekiem na zapaść demograficzną, a poprawa jakości życia rodzin była na dalszym planie. „Program Rodzina 500 plus to odpowiedź na niskie wskaźniki demograficzne w Polsce. Program ma być przede wszystkim zachętą do posiadania dzieci” – zapowiadał w 2016 roku resort rodziny. W kolejnych latach okazało się, że zapaść w kwestii dzietności się pogłębiła, a program 500+ został przemianowany na socjalny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA