REKLAMA

Będą zmiany w podatkach. Nowe stawki za garaże i nie tylko

Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji kilku ustaw podatkowych. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych zasad opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nowej definicji budynku i budowli. Nowe przepisy mają też pozwolić na uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej.

Będą zmiany w podatkach. Nowe stawki za garaże i nie tylko
REKLAMA

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego konieczne było wprowadzenie definicji budynku na potrzeby podatkowe, co będzie mieć istotny wpływ na opodatkowanie nie tylko budynków mieszkalnych, ale także wielu obiektów technicznych. Prace nad nowymi przepisami trwały wiele miesięcy i rząd właśnie przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

REKLAMA

Opodatkowanie garaży jak mieszkań

Głównym celem projektu jest zapewnienie jednolitych zasad opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksowej definicji budynku i budowli – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Na czym polega jednolicenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych? Resort finansów tłumaczy, że wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych, które nie są zajęte na działalność gospodarczą, będą opodatkowane jak mieszkania.

Więcej o podatku od nieruchomości przeczytacie w tych tekstach:

Doprecyzowane definicji „budynku” i „budowli” na potrzeby podatku od nieruchomości polega z kolei na usunięciu odwołania do przepisów prawa budowlanego. Ministerstwo Finansów przekonuje, że zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały  zmiany w prawie budowlanym.

Zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu

W projekcie ustawy zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu, a jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Poza opodatkowaniem pozostaną jednak obiekty małej architektury.

Aby dać przedsiębiorcom czas na dostosowanie do proponowanych zmian, do 31 marca 2025 r. przedłużono możliwość złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości.

Przy okazji postanowiono wprowadzić kilka innych zmian dotyczących podatków. W podatku rolnym zniesiono wnioskowy tryb udzielania zwolnień podmiotowych – na przykład dla instytutów badawczych – które będą stosowane z mocy samego prawa. Chodzi po prostu o wyeliminowanie zbędnej biurokracji.

Kolejną zmianą jest uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej. W projekcie przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co ma umożliwić sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją i przepis ten utraci moc w ciągu półtora roku. TK dał w ten sposób ustawodawcy czas na przygotowanie i wprowadzenie nowej definicji legalnej budowli na potrzeby określenia przedmiotu podatku od nieruchomości – bez odwołań do ustaw spoza prawa podatkowego.

REKLAMA

Teraz budynek będzie definiowany jako obiekt wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Dodano, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie zatem budynek wraz „z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”.

Z kolei budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych, które będą wymienione w odpowiednim załączniku do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA