REKLAMA

Radykalne zmiany w podatku od nieruchomości. Eksperci alarmują

1 stycznia 2025 roku wejdą w życie duże zmiany w podatku od nieruchomości. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego konieczne było wprowadzenie definicji budynku na potrzeby podatkowe, co będzie mieć istotny wpływ na opodatkowanie nie tylko budynków mieszkalnych, ale także wielu obiektów technicznych. To właśnie przypadku tych drugich nowe przepisy mogą mieć poważne negatywne skutki dla całej gospodarki, na co wskazują eksperci podatkowi.

Radykalne zmiany w podatku od nieruchomości. Eksperci alarmują
REKLAMA

Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją i przepis ten utraci moc w ciągu półtora roku. TK dał w ten sposób ustawodawcy czas na przygotowanie i wprowadzenie nowej definicji legalnej budowli na potrzeby określenia przedmiotu podatku od nieruchomości – bez odwołań do ustaw spoza prawa podatkowego.

REKLAMA

Zmiana podatku od nieruchomości

W czerwcu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, który wprowadza nowe definicje budynku i budowli. Teraz budynek będzie definiowany jako obiekt wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Dodano, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie zatem budynek wraz „z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”.

Z kolei budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych, które będą wymienione w odpowiednim załączniku do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy na warsztat wzięli doradcy podatkowi z organizacji przedsiębiorców oraz firm doradczych i mają do niego sporo negatywnych uwag. Eksperci EY wskazują, że nowa definicja budowli z jednej strony będzie oparta na wyliczeniu konkretnych typów obiektów, a drugiej strony pozostawi sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową.

Więcej o podatku od nieruchomości przeczytacie w tych tekstach:

Wśród celów nowelizacji w odniesieniu do opodatkowania budowli i budynków ustawodawca wskazuje m.in. „dążenie do zachowania, w jak największym stopniu, fiskalnego status quo”. Szczegółowa analiza proponowanej regulacji prowadzi jednak do odmiennego wniosku – oceniają Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

Eksperci wyjaśniają, że w stosunku do części obiektów należy spodziewać się reklasyfikacji lub zwiększenia podstawy opodatkowania. Dodają, że o zachowaniu status quo w wielu przypadkach nie będzie mowy, a gra toczyć będzie się o dużą stawkę. Przypominają, że budowle opodatkowane są stawką 2 proc., a podstawą opodatkowania jest ich wartość podatkowa. Podstawą opodatkowania budynków jest zaś ich powierzchnia użytkowa, a maksymalna stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą w 2024 r. wynosi 33,10 zł za 1 mkw.

Wzrost opodatkowania

Nie mniej krytycznie o szykowanych przez rząd zmianach wypowiadają się eksperci Konfederacji Lewiatan. W szczegółowej opinii do projektu ustawy wskazują, że jej wejście w życie spowoduje „drastyczny” wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców, a poza budowlami opodatkowana zostanie „ogromna liczba” urządzeń technicznych o wielomiliardowej wartości.

Eksperci Konfederacji Lewiatan także uważają, że proponowane zmiany stoją w sprzeczności z deklarowanym przez Ministerstwo Finansów utrzymaniem status quo w zakresie opodatkowania budowli. Dodają, że całkowicie nieakceptowalne jest bardzo szerokie opodatkowanie urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej.

W naszej ocenie przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2 proc. podatkiem od budowli doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej Polski – czytamy w opinii Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Jak wyjaśniają, takie przepisy spowodują nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana. Dodają, że usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych jest sprzeczne z krajową i unijną polityką klimatyczną i transportową i będzie to miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany.

Konfederacja Lewiatan uważa, że jeżeli projekt ustawy nie zostanie poprawiony, nie powinien być dalej procedowany. Po zakończeniu konsultacji publicznych projekt przejdzie pełną ścieżkę legislacyjną w parlamencie, a następnie uchwalona ustawa będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA