REKLAMA

Tankujesz na zapas? Uważaj na kary za niewłaściwe przechowywanie paliwa

Gdy cena paliwa na stacjach benzynowych spadnie, wielu kierowców tankuje na zapas. Niektórzy wywożą benzynę litrami, jednak narażają się tym samym na poważne konsekwencje prawne. Paliwo trzeba bowiem przechowywać w odpowiedni sposób, a dodatkowo można gromadzić je na zapas tylko w określonej ilości.

Tankujesz na zapas? Uważaj na kary za niewłaściwe przechowywanie paliwa
REKLAMA

Jak przechowywać zapasowe paliwo?

REKLAMA

Do wypełniania baku samochodowego benzyną nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wystarczy podjechać na stację i zatankować. Problem pojawia się w momencie, gdy planujemy zabrać ze sobą paliwo na zapas. Taka pokusa pojawia się najczęściej wtedy, gdy cena benzyny zaczyna spadać. Kierowcy, którzy na co dzień pokonują wiele kilometrów (choć nie tylko oni), chętnie tankują paliwo do zbiorników. Nie można go jednak przechowywać w zwykłych butelka i baniakach. Prawo dopuszcza tankowanie wyłącznie do specjalnych kanistrów na paliwo z certyfikatem UN. Aby go uzyskać, producent musi poddać kanister licznym badaniom, które potwierdzą jego wysoką jakość.

Jaka kara grozi za nieodpowiednie przechowywanie paliwa?

Nieodpowiednie przechowywanie paliwa, a więc trzymanie go w baniakach, butelkach lub kanistrach bez certyfikatu, zagrożone jest karą 3 tys. zł. Mandat wystawi policjant lub pracownik straży miejskiej. Wezwania może natomiast dokonać pracownik stacji benzynowej, który odnotuje próbę tankowania do nieodpowiedniego naczynia. Jeśli po jego upomnieniu klient nie zaprzestanie gromadzenia paliwa, może wezwać służby porządkowe.

Ile paliwa można przechowywać na zapas?

Tankowanie do kanistrów obwarowane jest pewnymi ograniczeniami, które dotyczą na przykład rolników. Do pojedynczego kanistra nie można zatankować więcej niż 60 litrów paliwa. Jednorazowo nie można natomiast przewozić więcej niż 240 litrów. Przekroczenie obowiązujących limitów jest podstawą do wystawienia mandatu w wysokości 2 tys. zł. Inne normy dotyczą natomiast przechowywania paliwa w garażu. Jeśli jest to obiekt wolnostojący o powierzchni nieprzekraczającej 100 mkw., można przechowywać w nim do 200 litrów paliwa. W garażach przydomowych limit jest znacznie niższy i wynosi 60 litrów. Duże garaże, których powierzchnia przekracza 100 mkw., pomieszczą maksymalnie 5 tys. litrów benzyny lub oleju napędowego. Trzeba jednak pamiętać, że w dalszym ciągu mówimy o przechowywaniu paliwa w bezpiecznych kanistrach. Ponadto wymienione wyżej ilości są dopuszczalne, jeśli chodzi użytkowanie na potrzeby własne.

Więcej poradników znajdziesz na Bizblog.pl:

Niewłaściwe przechowywanie paliwa a kwestie bezpieczeństwa

Kara finansowa za niewłaściwe przechowywanie paliwa to właściwie nic w porównaniu do strat, jakie może ono wyrządzić. Jest to substancja łatwopalna, której nie potrzeba wiele, aby doszło do niekontrolowanego wybuchu. Przechowywanie paliwa w otwartych pojemnikach stwarza ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i naszego otoczenia. Nic więc dziwnego, że osobami, które zgłaszają na policję fakt nieodpowiedniego przechowywania benzyny, często okazują się sąsiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA