REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Niebezpieczny efekt programu Bezpieczny Kredyt

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie 2023 r. wzrosła o 255,4 proc. – wynika z najnowszego badania Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 255,4 proc. niż rok wcześniej. Na taki wynik złożyło się kilka czynników, w tym bezprecedensowe zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2 proc., który mocno napędza wzrost cen nieruchomości. Czy właśnie jesteśmy świadkami pompowania mieszkaniowej bańki?

06.12.2023
8:13
Niebezpieczny efekt programu Bezpieczny Kredyt
REKLAMA

O kredyty mieszkaniowe wystąpiło w listopadzie 39,83 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było ich 13,6 tys. Wzrost w tym wypadku wyniósł 193 proc. rok do roku. W porównaniu z październikiem 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy była niższa o 3,7 proc.

REKLAMA

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w listopadzie wzrosła w ciągu roku o 27,4 proc. do 429,74 tys. zł, osiągając najwyższy poziom w historii. W porównaniu z październikiem 2023 r. wzrosła o 2,1 proc.

Źródło: BIK

Zainteresowanie hipotekami jest dwuipółkrotnie wyższe

Poziom Indeksu Popytu utrzymuje się na historycznie najwyższych poziomach. Jest kilka powodów tak wysokiej wartości bieżącego odczytu Indeksu Popytu – komentuje Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

I wskazuje, że w ciągu roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z ok. 14 tysięcy do blisko 40 tysięcy, i w dużej mierze było to efektem zainteresowania akcją Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie ok. 55 proc. osób to potencjalni beneficjenci tego programu – informuje Rogowski.

Więcej wiadomości o programie Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Ale zauważa też, że rośnie też popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu.

Sprzyja im wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń. Trzeba zaznaczyć, że poziom zdolności kredytowej jest ograniczany wzrostem stawki WIBOR o około 0,2 p.p. oraz rosnącymi cenami nieruchomości. W konsekwencji rynkowa dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa dla beneficjentów programu Kredyt 2 proc. – zaznacza ekspert.

Wyższe ceny nieruchomości, wyższe kredyty

Porównując dane z listopada 2023 z tymi sprzed roku, należy uwzględnić statystyczny efekt niskiej bazy. W listopadzie 2022 r. odnotowano jeden z najniższych odczytów indeksu BIK. Dodatkowo odnotowano dynamiczny wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowych 430 tys. zł, o jedną czwartą wyższej niż rok wcześniej.

REKLAMA

Tak wysoka wartość średniej wnioskowanej kwoty wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu Kredyt 2 proc. składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie: 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw – wskazuje Waldemar Rogowski z BIK.

Czy skończy się, tak jak wieszczy od kilku miesięcy Agata Kołodziej, mniej lub bardziej ostrą przeceną w przyszłym roku? Wielu nowo upieczonym kredytobiorcom to się nie spodoba.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA