Zasady celne w Polsce - co można, a czego nie można przywozić samolotem z krajów UE i poza unią?
Kubańskie cygara, muszle z tajlandzkich plaży lub torebka ze skóry krokodyla to tylko niektóre pamiątki, jaki turyści chętnie przywieźliby ze sobą z wakacji. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko można swobodnie przewozić przez granicę Unii Europejskiej. Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się nie tylko z koniecznością zapłaty cła lub akcyzy, lecz może narażać na karę pozbawienia wolności.
Owoce, warzywa i inne produkty spożywcze – które można spakować do walizki?
- banany,
- daktyle,
- kokosy,
- ananasy,
- duriany – choć prawo unijne zezwala na ich przewożenie, to azjatyckie linie lotnicze traktują je jak niebezpieczne „narzędzia”, dlatego nie zezwalają na wnoszenie ich do samolotu.
Wwóz pozostałych produktów jest natomiast zabroniony. Podobnie wygląda kwestia przewożenia mięsa, wędlin czy nabiału. Turyści nie mogą także zabrać ze sobą z wakacji roślin doniczkowych.
Wyroby tytoniowe i alkohol – ile można przywieźć z wakacji?
Polacy chętnie przywożą z wakacji wyroby tytoniowe oraz alkohol. Niemniej jednak muszą liczyć się z pewnymi ograniczenia, jakie nakładają na nich przepisy. I tak, podróżując samolotem, do Polski można wwieźć maksymalnie:
- 200 papierosów, lub
- 100 cygaretek, lub
- 250 g tytoniu do palenia, lub
- 10 cygar.
Warto zwrócić uwagę na słowo „lub”, które wskazuje na to, iż ilość wymienionych produktów nie podlega sumowaniu. Turyści palący papierosy elektroniczne mogą przywieźć ze sobą 50 ml płynu. Tymczasem alkohole podlegają zwolnieniu z należności celnych i podatkowych, jeśli ich ilość nie przekracza:
- 16 litrów – w przypadku piwa,
- 2 litrów – w przypadku alkoholu do 22%,
- 1 litra – w przypadku alkoholu powyżej 22%,
- 4 litrów - w przypadku wina.
Zakazane pamiątki wakacyjne
Wiele produktów, których turyści nie mogą wwieźć ze sobą na terytorium UE, można bez większego problemu nabyć na lokalnych targach oraz w sklepach. Niemniej jednak są i takie, których sama próba wywozu z kraju macierzystego skończy się w najlepszym przypadku nałożeniem grzywny. Lista zakazanych pamiątek wakacyjnych jest naprawdę długa, a znajdują się na niej między innymi:
- alkohole z wężami w środku,
- przedmioty wykonane ze skóry krokodyla czy węża,
- antyki i dzieła sztuki,
- przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego,
- żywe rośliny,
- żywe zwierzęta,
- elementy koralowców i przedmioty z nich wykonane,
- produkty medycyny naturalnej zawierające składniki odzwierzęce.
Kraje azjatyckie bardzo surowo traktują osoby próbujące przewozić narkotyki, chociażby stosowane wyłącznie na własny użytek. Z wielu miejsc (dobrym przykładem są Filipiny) nie można wywozić muszli, nawet tych, które zostaną samodzielnie zebrane na plaży. Turyści powinni uważać na sprzedawców, którzy handlują wakacyjnymi pamiątkami na lokalnych targach bądź w sklepach. Często oferują oni certyfikaty, które ich zdaniem zezwalają na wywóz z kraju przedmiotów „zakazanych”. Niemniej jednak dokumenty te nie mają żadnej mocy prawnej i nie są respektowane przez służby celne.
Co można zabrać ze sobą z wakacji, a czego lepiej nie pakować do walizki?
Prawo unijne określa, jakich rzeczy nie można wwozić na teren UE. Niemniej jednak kwestia wywozu pamiątek z poszczególnych krajów budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza że często przepisy przewidują surowe kary finansowe, a nawet karę pozbawienia wolności za samą próbę przewiezienia teoretycznie „nieszkodliwych” przedmiotów. W Polsce nad legalnością przewożonych towarów czuwa Krajowa Administracja Skarbowa, dlatego w razie wątpliwości, warto sprawdzić jej stronę, lokalnej Służby Celnej, Straży Granicznej, bądź zadzwonić na infolinię (numer: 801-055-055). Lista zakazanych pamiątek nie jest stała, stąd też warto dokładnie sprawdzić ją przed udaniem się na urlop. Wyszukiwarkę przedmiotów zabronionych znaleźć można również na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Należy też pamiętać, że z odpowiedzialności finansowej czy karnej nie zwalnia niewiedza.