REKLAMA

Nie potrzebują nawet matury. Dostają za granicą 4500 euro na rękę

Polacy pracujący za granicą najchętniej najczęściej szukają zajęcia w takich krajach, jak Niemcy, Szwecja, Czechy oraz Norwegia. Ile tam zarabiają? Stawki są bardzo różne, ale najczęściej dostają kilkukrotnie więcej niż w kraju – odpowiada Personnel Service, który opracował raport na ten temat.

Nie potrzebują nawet matury. Dostają za granicą 4500 euro na rękę
REKLAMA

W Czechach pracownik produkcji zarabia miesięcznie od 2 tys. euro brutto, natomiast w Szwecji również 2 tys. euro, ale netto. Hydraulicy w Norwegii i pracownicy budowlani w Szwecji dostają nawet 4,5 tys. euro netto miesięcznie. Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, wskazuje, że Polacy cały czas chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą, choć od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej kierunki się nieco zmieniły.

REKLAMA

Już nie tak chętnie wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do Szwecji czy Niemiec, bo nasze zarobki choć rosną wciąż nie dogoniły tych europejskich. Zatem tak długo, jak w innych krajach będzie można zarobić dwa czy trzy razy więcej niż w Polsce, emigracja nie ustanie – wskazuje.

Ile można zarobić w Niemczech i Czechach?

Autorzy opracowania Personnel Service zauważają, że z racji bliskiego sąsiedztwa Polacy mogą podjąć pracę za granicą, nie rezygnując z życia rodzinnego. W Czechach praca w sektorze produkcji jest obecnie jednym z najczęściej oferowanych stanowisk. Stawki wynagrodzenia wahają się od 1500 do 2000 euro brutto miesięcznie. Wśród popularnych ofert pracy znajdują się także monter konstrukcji stalowych oraz mechanik, gdzie miesięczne zarobki wynoszą ok. 2100 euro brutto. Spawacze mogą zarobić ok. 2200 euro brutto. A osoby zainteresowane pracą w gastronomii (kelnerzy lub pomocnicy kucharzy) mogą liczyć na ok. 2000 euro. Najlepsze oferty są w sektorze IT – 4000 euro brutto miesięcznie.

Więcej wiadomości Bizblog.pl na temat pracy

W Niemczech pracownicy magazynu, produkcji oraz osoby zajmujące się sprzątaniem mogą oczekiwać miesięcznych zarobków w wysokości ok. 2200 euro brutto. Opiekunki medyczne zarabiają 2300 euro brutto. W ogrodnictwie zarobki przekraczają 2600 euro brutto.

Na stanowiskach związanych z produkcją części metalowych, pracownicy mogą zarobić do ok. 2700 euro brutto, malarze budowlani 2520-2800 euro brutto. Pracownicy drogowi – 3108 euro brutto. Stolarze w Niemczech mogą zarobić od 2600 do 3800 euro brutto miesięcznie, w zależności od doświadczenia i umiejętności. Zarobki w IT stawki zaczynają się od 3500 euro, a sięgają nawet 5500 euro brutto miesięcznie.

Skandynawia kusi wysokimi wynagrodzeniami

W Szwecji pracownicy produkcji mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia na poziomie ok. 2100 euro netto. Opiekunowie osób starszych mogą zarobić 2600- 3000 euro netto miesięcznie. Dla brukarzy stawka wynagrodzenia miesięcznego wynosi ok. 3600 euro netto, a dla piaskarzy ok. 3800 euro netto.

Operatorzy robotów spawalniczych oraz zbrojarze budowlani mogą liczyć na 3600-4200 euro netto. Spawacze i monterzy konstrukcji stalowych dostaną nawet 4200 euro netto miesięcznie. Pracownicy ogólnobudowlani zarabiają do 4500 euro netto.

W Norwegii stolarze-cieśle mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia w przedziale od 3300 do 3800 euro netto. Dla brukarzy oraz pracowników pracujących w rzeźni stawki miesięczne mogą sięgać nawet ok. 4000 euro netto. Mechanicy okrętowi, spawacze oraz pracownicy ogólnobudowlani zarobią do 4000 euro netto w ujęciu miesięcznym. Hydraulikom oferuje się zarobki od 4000 do 4500 euro netto miesięcznie.

REKLAMA

Krzysztof Inglot z Personnel Service wskazuje, że Szwecja i Norwegia przyciągają Polaków nie tylko wysokimi zarobkami, ale też atrakcyjnymi warunkami pracy.

To właśnie te czynniki najbardziej przemawiają do polskich pracowników, którzy szukają możliwości rozwoju zawodowego i poprawy jakości życia. A przez wiele lat emigracji Polacy udowodnili swoją wartość jako pracowici i profesjonalni specjaliści, z którymi warto podejmować współpracę – podsumowuje ekspert rynku pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA