Najcenniejsze polskie złoża pod ochroną. UE nakazała strzec surowce krytyczne
Zapewnienie dostępu do surowców krytycznych, w tym do surowców ważnych dla krajowej gospodarki. Taki jest cel projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który trafił do wykazu prac rządowych. Nie jest to jednak inicjatywa MKiŚ, lecz planowane wdrożenie unijnego rozporządzenia CRMA. Chodzi o rozwój wydobycia, recyklingu, monitorowania łańcuchów dostaw oraz wdrożenie działań promujących obieg zamknięty surowców.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zapewnieniu dostępu do surowców krytycznych, w tym do surowców ważnych dla krajowej gospodarki. Celem tego projektu jest wdrożenie unijnego rozporządzenia CRMA, które nakłada na państwa członkowskie obowiązki związane z zapewnieniem stabilnych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych.
Ochrona surowców krytycznych
Realizacja obowiązków CRMA wymaga koordynacji na wielu płaszczyznach. Aktualnie brak jest jednej instytucji, która byłaby w stanie zapewnić odpowiednie środki organizacyjne i koordynacyjne mające na celu realizację tych zadań – tłumaczy MKiŚ.
Resort klimatu dodaje, że Zapisy CRMA będą wymagały często szybkiego i skutecznego działania w krótkim terminie, co musi być skoordynowane pomiędzy poszczególnymi ministerstwami. Wyjaśnia, że aby skutecznie realizować te działania, konieczne będzie dostosowanie dokumentu. „Polityka Surowcowa Państwa” do celów CRMA i do aktualnego zapotrzebowania polskiej gospodarki.
Więcej o surowcach przeczytasz na Bizblog.pl:
Kluczowe założenia projektu obejmują koordynację polityki surowcowej i powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa oraz Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Surowcowej, które będą nadzorować wdrażanie CRMA i zarządzać projektami strategicznymi. Kolejny kluczowy cel to wsparcie dla projektów strategicznych, czyli uproszczenie procedur administracyjnych, utworzenie punktów kontaktowych i krajowego programu poszukiwań surowców krytycznych.
Kary administracyjne dla firm
Projekt zakłada też monitorowanie i zarządzanie ryzykiem – tworzenie rejestrów kluczowych przedsiębiorstw, list projektów związanych z surowcami krytycznymi oraz analiz zapotrzebowania gospodarki na te surowce. Dzięki nowym przepisom będzie możliwe promowanie obiegu zamkniętego poprzez opracowanie baz danych o odpadach wydobywczych z potencjałem do odzysku surowców. Wobec przedsiębiorstw, które nie spełniają wymogów CRMA, przewidziane są kary administracyjne.
To jeszcze nie koniec. Nowe przepisy mają też zapobiec sporom kompetencyjnym między organami, zapewnić odpowiednie finansowanie działań i dostosować Politykę Surowcową Państwa do wymogów CRMA. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe ma być skuteczne wdrażanie unijnej polityki surowcowej i wzmocnienie bezpieczeństwa surowcowego Polski.