REKLAMA

Bogate złoża w Polsce. Cena surowca właśnie nurkuje

Srebro po raz pierwszy od przeszło dekady przebiło w lipcu pułap tysiąca dolarów za kilogram, ale od kilkunastu dni cały czas tanieje. Dziś cena tego kruszcu oscyluje wokół 930 dol. za kg, ale jeśli spojrzymy na te notowania w szerszym ujęciu, ta przecena robi znacznie mniejsze wrażenie. Wysokie notowania srebra powinny nas cieszyć, ponieważ Polska ma duże złoża tego metalu.

Bogate złoża w Polsce. Cena surowca właśnie nurkuje
REKLAMA

Srebro tanieje na światowych rynkach od 16 lipca, gdy wciąż było wyceniane na nieco ponad 1000 dol. za kg. W poniedziałek 22 lipca cena tego kruszcu to już „tylko” 930 dol. za kg. Na razie wygląda to jedynie na korektę ceny tego metalu, który bardzo podrożał od marca, gdy był wyceniany na około 730 dol.

REKLAMA

Srebro tanieje

Puls Biznesu” zwraca uwagę, że trwające już czwartą sesję z rzędu spadki na rynku srebra to zła wiadomość dla państwowej spółki KGHM, która zajmuje się jego wydobyciem. Dziennik ekonomiczny wskazuje, że nawet zaskakująca decyzja chińskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych nie spowodowała odwrócenia trendu notowań srebra.

KGHM jest jednym z największych na świecie producentów srebra metalicznego, rocznie wytwarzając około 1,2 tys. ton tego metalu. Spółka informuje, że srebro jest dostarczane w formie granulatu do zakładów produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością srebra. Z kolei srebro w formie sztabek trafia głównie do instytucji finansowych.

Polska jest obecnie uznawana za kraj o dużych zasobach naturalnych srebra. Wprawdzie niedawne sensacyjne doniesienia o tym, że mamy największe na świecie złoża tego metalu, zostały negatywnie zweryfikowane, ale wciąż jesteśmy w ścisłej czołówce. Obecnie szacuje się, że polskie rezerwy srebra wynoszą około 65 tys. ton.

Więcej wiadomości Bizblog.pl o rynku surowców

Jak niedawno pisał Michał, pod względem produkcji zajmujemy piąte miejsce na świecie. Numerem jeden jest Meksyk, który w 2023 r. zwiększył produkcję z 6,2 tys. do 6,4 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (3,4 tys. ton), a na trzecim Peru (3,1 tys. ton). Polska w 2023 r. wydobyła 1,3 tys. ton srebra, co dało jej piąte miejsce na świecie, za Chile 1,4 tys. ton, ale przed Rosją, Australią i Boliwią, które wydobyły po 1,2 ton.

Dobro inwestycyjne i przemysłowe

REKLAMA

Numerem jeden wśród największych kopalń srebra jest należąca do KGHM kopalnia w Lubinie, która według ostatniego raportu „World Silver Survey 2023” odpowiada za ponad 5 proc. światowej produkcji srebra.

Srebro jest traktowane jako dobro inwestycyjne i często jest wykorzystywane do produkcji nakryć stołowych czy w jubilerstwie, ale ma też wiele zastosowań przemysłowych. Wykorzystywane jest między innymi także w numizmatyce, przemyśle elektronicznym, fotografice, a także w medycynie. Produkcja srebra ma duży związek z pozyskiwania złota. Ten cenny kruszec jest odzyskiwany ze szlamu złotonośnego powstającego w procesie elektrorafinacji srebra.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA