Na budowach zastój. Na odbicie będziemy czekać miesiącami
Budowlanka cały czas ma problemy i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie nastąpił przełom. W kwietniu jedynie firmy zajmujące się wznoszeniem obiektów inżynieryjnych były na plusie. Budowa mieszkań cały czas kuleje.
Produkcja budowlano-montażowa spadła o 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wzrosła o 9 proc. w stosunku do marca bieżącego roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Chociaż wynik jest gorszy niż przed rokiem, to warto zwrócić uwagę, że prognozy zakładały o wiele wyraźniejszy spadek na poziomie 3,7 proc.
Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważa, że na tle konsumpcji inwestycje wypadają blado, a najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy.
To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach unijnych. Budownictwo infrastrukturalne odbije na przełomie roku, wraz z realizacją projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności – wskazuje ekonomista.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlana była o 5,8 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku oraz o 2,3 proc. wyższa w porównaniu z marcem 2024 roku.
Dołuje budowa mieszkań, ale nie tylko
Wzrost produkcji w ubiegłym miesiącu wykazały jedynie firmy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+7,8 proc.). W przypadku wznoszenia budynków, w tym budowy mieszkań, spadek wyniósł 5,9 proc., jeszcze gorszy wynik odnotowały podmioty zajmujące się pracami specjalistycznymi – -10,5 proc.
Od początku roku do końca kwietnia wszystkie firmy wykazały zmniejszenie produkcji. Jednostki zajmujące się wznoszeniem budynków -5,9 proc., podmioty budujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej o -8,5 proc., a wykonujące roboty specjalistyczne o -12,9 proc.
W porównaniu z marcem 2024 roku zaobserwowano wzrost budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 24,6 proc. oraz wznoszenia budynków o 7,6 proc., zmniejszenie zanotowano w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne o 8,1 proc.
Więcej wiadomości na temat budownictwa
Inwestycje jakby drgnęły
Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 roku, w porównaniu z marcem 2023 r., była wyższa dla robót o charakterze inwestycyjnym o 5,3 proc., a niższa dla robót remontowych o 13,6 proc. (w 2023 r. odpowiednio wzrost o 4,2 proc. oraz spadek o 3,3 proc.) – podał GUS.
Od początku roku do końca kwietnia rok do roku odnotowano spadki w zakresie robót inwestycyjnych
o 3 proc. oraz robót remontowych o 18,4 proc. (w 2023 r. odpowiednio wzrost o 9,8 proc. oraz spadek o 4,3 proc.).