REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Młody, dynamiczny, bez doświadczenia? Tutaj na ciebie czekają

Ponad połowa młodych w wieku 18-34 lata deklaruje, że szuka obecnie zatrudnienia lub planuje to robić w najbliższym czasie – wynika z badania Pracuj.pl. Eksperci rynku pracy przekonują, że młodzi pracownicy mogą być cennym uzupełnieniem zespołów, a jednak pracodawcy stronią od przyjmowania młodych osób bez doświadczenia zawodowego. Jak to zmienić?

05.03.2024
10:41
Młody, dynamiczny, bez doświadczenia? Tutaj na ciebie czekają
REKLAMA

Pracę zmieniło w ciągu ostatniego roku ponad 60 proc. badanych w wieku 18-34 lata. Eksperci podkreślają, że młodzi intensywnie poszukują posad, które odpowiadają ich wartościom, oferują warunki do rozwoju, bezpieczeństwo finansowe i balans pomiędzy życiem zawodowym a czasem prywatnym.

REKLAMA

Kiedy przedstawiciele pokolenia Z i Y znajdą odpowiednie miejsce dla siebie, mają pracodawcom wiele do zaoferowania. 54 proc. z nich deklaruje, że ich praca przynosi im satysfakcję i lubią ją wykonywać, a 66 proc. badanych wskazuje, że w pracy angażują się mocno w wykonywane zadania – wskazują autorzy badania.

Ponad połowa młodych Polaków w przedziale wiekowym 18-24 lata (56 proc.) oraz 25-34 lata (54 proc.) deklaruje, że szuka obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Najczęstszym motywacją do szukania pracy jest chęć zwiększenia wynagrodzenia. Wskazało tak dokładnie 50 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 58 proc. w przedziale 25-34 lata.

Targi pracy

34 proc. z grupy 18-24 i 14 proc. z 25-34 lata przyznało, że jeszcze nie pracowało. Zdaniem Karoliny Sapińskiej, liderki projektu Jobicon, doskonałym miejscem dla młodych poszukujących zatrudnienia są targi pracy.

W przeciwieństwie do pozostałych metod poszukiwania pracy, na takim wydarzeniu mamy możliwość natychmiastowej weryfikacji naszych oczekiwań i możliwości. Podczas naszego wydarzenia umożliwiamy uczestnikom spotkania z pracodawcami, z którymi można porozmawiać w przyjaznych i bezstresowych okolicznościach – zapewnia.

Jak dodaje Sapińska, każdy poszukujący pracy znajdzie na takim wydarzeniu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy ma już wizję drogi zawodowej, czy dopiero jej poszukują.

Tu uczestnicy mogą sprawdzić czy ich wyobrażenia o danej branży czy stanowisku są zgodne z rzeczywistością. Targi pracy to miejsce, gdzie można rozejrzeć się po rynku, przetestować różne opcje, a przede wszystkim, co jest największą wartością, usłyszeć głos pracowników firmy, do której chcemy aplikować. Nie jest to tekst z ogłoszenia, czy strony kariery. Są to prawdziwe spotkania i rozmowy nie zawsze z osobami HR, ale ekspertami różnych departamentów firm – referuje ekspertka.

Jedno miejsce, szereg możliwości

Z badania Pracuj.pl wynika, że wybór zawodu bywa wyzwaniem – tym większym, im mniejsze doświadczenie zawodowe, zwłaszcza że skutki nieodpowiednich wyborów ujawniają się stosunkowo szybko. 23 proc. badanych z pokolenia Z i 25 proc. osób w wieku 25-34 lata deklaruje, że obecnie wykonywana praca nie daje im satysfakcji i wykonują w niej absolutne minimum.

Więcej wiadomości w Bizblog.pl o najmłodszych Polakach na rynku pracy

Joanna Galus z Pracuj.pl uważa, że nie ma nic złego w tym, że młodzi szukając odpowiedniego miejsca dla siebie, robią to metodą prób i błędów.

Często tylko w ten sposób mogą przekonać się, co jest dla nich naprawdę dobre. Rolą pracodawców jest stworzenie organizacji szytych na miarę tych nowych pracowników – zauważa.

W opinii Joanny Galus Jobicon pełni rolę pomostu pomiędzy uczestnikami rynku pracy, a jego zaletą jest możliwość poznania różnorodnych opcji i sprawdzenia, jak wygląda praca w korporacjach, startupach, małych i średnich firmach.

Bezpośrednia rozmowa z rekruterami i przedstawicielami firm to okazja, by zadać pytania o nurtujące nas kwestie i szybko uzyskać odpowiedź. Tego nie zapewni kontakt mailowy, lektura strony WWW firmy czy śledzenie postów firmy w social mediach – zaznacza Joanna Galus.

Festiwal pracy dla młodych

Jobicon odbędzie się w Krakowie na Tauron Arenie 6 marca. Wydarzenie adresowane jest do studentów, absolwentów oraz młodszych specjalistów. W zamyśle organizatorów ma łączyć wiedzę, biznes, media i rozrywkę, „tworząc platformę spotkań dla młodych talentów, które mogą nawiązać kontakt z najlepszymi pracodawcami”.

Organizatorzy Jobiconu zapewniają, że uczestnicy będą mogli uzyskać informacje o ofertach pracy na stanowiska juniorskie i dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji u poszczególnych pracodawców.

REKLAMA

Uczestnicy krakowskiej imprezy będą mieli możliwość konsultacji CV z ekspertami Pracuj.pl, a także wykonania profesjonalnego zdjęcia w specjalnej strefie. Najważniejsze, że zyskają możliwość bezpośredniej rozmowy z najlepszymi pracodawcami z województwa małopolskiego z różnych branż i będą mogli szybko i wygodnie zaaplikować na wybrane oferty pracy.

Program jest bardzo różnorodny i stale się poszerza, dlatego warto na bieżąco odwiedzać stronę Jobicon.pracuj.pl, aby nie ominęło cię coś ciekawego. Już teraz wiadomo, że w Tauron Arenie obecnych będzie kilkudziesięciu pracodawców z województwa małopolskiego, m.in. z takich branż jak farmacja, księgowość, IT, energetyka, HR, turystyka, FMCG i wiele innych – wymieniają organizatorzy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA