REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zawodowe plany Polaków. Pracodawcy mogą już panikować

Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl, deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków w związku ze swoją karierą w 2024 r. Spodziewają się trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie – takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych. Skąd taka potrzeba zmian na polu zawodowym? Okazuje się, że poprzedni rok pod względem pracy oceniamy raczej przeciętnie.

22.01.2024
7:15
Zawodowe plany Polaków. Pracodawcy mogą już panikować
REKLAMA

Nowy rok to dobry czas na zastanowienie się nad zawodową przyszłością - takiego zdania jest ¾ osób posiadających zatrudnienie, które wzięły udział w badaniu Pracuj.pl. To również dobry okres na refleksję nad minionym rokiem. W kontekście zawodowym ocenia go pozytywnie 4 na 10 respondentów. Podobny odsetek, bo 34 proc. jest jednak dokładnie przeciwnego zdania.

REKLAMA

Tylko połowa badanych uważa, że w 2023 r. rozwinęła się zawodowo, zaś 33 proc. nie ma w tym zakresie zdania. Nic zatem dziwnego, że respondenci deklarują, że 2024 r. jest dla nich czasem na ważne decyzje na polu zawodowym.

Potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u badanych na tyle silna, że aż 8 na 10 z nich uważa, że w bieżącym roku warto podejmować odważne kroki związane z pracą. To nieco więcej niż rok temu, kiedy - jak ujawniło badanie. Podobnego zdania było 7 na 10 respondentów.

Wzrost o około 10 proc. liczby osób, które uważają, że w 2024 r. należy podejmować odważne decyzje na polu zawodowym, pokazuje, że potrzeba zmian rośnie. Mogą one dotyczyć wielu obszarów od zupełnej zmiany zawodu po staranie się o podwyżkę. Cieszy jednak, że wyżej od tego drugiego wśród noworocznych postanowień pracowników znajduje się chęć utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia. I to z pewnością dobra wiadomość - komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Wynagrodzenie nie jest już najważniejsze

Według badań podejmowanie odważnych kroków zawodowych, szczególnie w trudnych warunkach makroekonomicznych, wymaga rozsądnego planowania, podejmowania przemyślanych decyzji i przede wszystkim silnej motywacji. Zdaniem ponad połowy respondentów, w jej znalezieniu mogą pomóc noworoczne postanowienia związane z pracą. 51 proc. badanych deklaruje, że je posiada. Czego dotyczą?

Najwięcej, bo aż 73 proc. postanowień noworocznych dotyczy zmiany pracy. Na drugim miejscu plasują się te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji - obiecuje to sobie 55 proc. badanych. Trzecia z kolei jest dbałość o równowagę między pracą i życiem osobistym, którą jako postanowienie na 2024 r. deklaruje 39 proc. respondentów.

Co ciekawe, staranie się o podwyżkę znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy najczęstszych noworocznych postanowień związanych z pracą - deklaruje je 35 proc. osób, które takie postanowienia posiadają.

Listę najpopularniejszych noworocznych postanowień zawodowych zamyka staranie się o zupełną zmianę zawodu, które zadeklarowało w badaniu Pracuj.pl 24 proc. respondentów.

Więcej wiadomości o rynku pracy można przeczytać poniżej:

Rozwój osobisty będzie bardzo ważny w 2024 r.

W badaniu Pracuj.pl 65 proc. badanych podchodzi do swojej pracy w 2024 r. pozytywnie, ale zdaje sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie. Są one związane przede wszystkim z niezbyt napawającą optymizmem sytuacją gospodarczą.

Zachowawcze podejście do sytuacji na rynku pracy widać było już w pierwszej części noworocznego badania Pracuj.pl. Okazało się wówczas, że w stosunku do 2022 r. znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Mogło to wynikać z trzeźwej oceny sytuacji makroekonomicznej i spodziewanej większej tendencji do oszczędzania ze strony pracodawców – dodaje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.

REKLAMA

Spodziewane trudności na szczęście nie zniechęcają jednak respondentów do podejmowania prób na drodze do rozwoju zawodowego. Jest wręcz przeciwnie, wydaje się, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u respondentów na tyle silna, że aż 81 proc. z nich planuje w 2024 r. podjęcie istotnych kroków w swojej karierze.

Badanie „Świąteczne plany zawodowe” zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 r. wśród 784 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI. Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz planów urlopowych pracujących osób, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a także ich noworocznych postanowień dotyczących kariery.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA