REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy /
  3. Zdrowie

Mięso z Lidla z Salmonellą. Za nic w świecie go nie jedz!

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem mięsa, które można było kupić w sklepach sieci Lidl Polska pod marką własną Rzeźnik. W produkcie wykryto bakterię Salmonelli, której spożycie grozi zatruciem.

27.09.2023
10:39
gdzie zrobić zakupy w majówkę
REKLAMA

Pałeczki Salmonelli co jakiś czas są wykrywane w produktach spożywczych. W lutym były obecne w salami również z Lidla, w lipcu - w jajkach z Kauflandu. Teraz wykryto je w mięsie sprzedawanym w tym pierwszym dyskoncie.

REKLAMA

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem - przestrzega GIS.

GIS ostrzega konsumentów

GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Zagrożenie dla zdrowia konsumentów wykryto tym razem w mięsie mielonym z Lidla.

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w trzech z pięciu próbek produktu mięso mielone wołowe, schłodzone Rzeźnik 400 g - informuje GIS.

I przestrzega konsumentów, którzy kupili wskazaną w komunikacie partię produktu, że nie powinni jej spożywać.

Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego - dodaje inspektorat.

Mięso z salmonellą

W związku z zagrożeniem, GIS podaje szczegóły dotyczące feralnego produktu:

  • nazwa produktu: mięso mielone wołowe, schłodzone, 400 g, Rzeźnik,
  • numer partii: 5508365 04011323,
  • termin przydatności do spożycia: 27.09.2023,
  • producent: Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o., Golina, ul. Dworcowa 47 D, 63-200 Jarocin, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30063801 WE,
  • wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k., ul. Poznańska 48, Jankowice 62-080 Tarnowo Podgórne.

Produkt jest wycofywany ze sprzedaży

Producent po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności Salmonella w ww. produkcie we współpracy z dystrybutorem rozpoczął procedurę wycofania produktu z rynku i podjął natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego - podaje GIS.

I wskazuje, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarocinie, który nadzoruje producenta, niezwłocznie po otrzymaniu informacji od Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjął działania mające na celu ustalenie dystrybucji zakwestionowanej partii mięsa mielonego oraz ustalenie przyczyn wystąpienia niezgodności.

Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu - podkreśla Inspektorat.

Więcej o produkcji żywności przeczytasz na Spider's Web:

Salmoneloza to nieprzyjemna choroba

Pałeczki Salmonelli występują najczęściej w mięsie, jajach i mleku. Można się nimi zarazić spożywając zanieczyszczoną żywność lub pochodzącą od zakażonych zwierząt, a także używając każonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności. W szczególnych warunkach (szpitale, domy opieki) zakażenie może się szerzyć drogą bezpośredniego kontaktu lub drogą powietrzną.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie już od sześciu godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym. Są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty.

Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę - wymienia GIS.

I dodaje, że istnieje skuteczne leczenie salmonelloz.

Aby uniknąć zachorowania należy przestrzegać podstawowych zasad higieny przyrządzania posiłków, przeprowadzać dezynfekcję pomieszczeń i przedmiotów, z którymi stykał się chory. Możliwe jest także szczepienie na dur brzuszny, które jest najpewniejszym sposobem zabezpieczenia przed zachorowaniem, ale zaleca się je osobom podróżującym w obszary endemicznego występowania choroby oraz narażonym ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

REKLAMA
Źródło: GIS

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie GIS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA