REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Mamy nowy rekord! Podatnicy jeszcze nigdy tyle nie wpłacili na OPP

W 2023 r. był rekordowym rokiem pod względem wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Według informacji Ministerstwa Finansów za rok 2022 osiągnęły one wartość aż 1 mld 530 mln zł. Jednak jak podaje InFakt, mimo rekordowych wpłat odnotowano spadek liczby podatników przekazujących 1,5 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. W związku z tym średnia kwota przekazywanego odpisu wzrosła z 70 zł w 2022 r. do 121 zł w 2023 r.

04.10.2023
18:27
Mamy nowy rekord! Podatnicy jeszcze nigdy tyle nie wpłacili na OPP
REKLAMA

To, co było przewidywane w zeszłym roku i obserwowane od początku bieżącego roku, stało się faktem, spadła liczba podatników, którzy przekazali 1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, ale łącznie przekazana kwota wzrosła.

REKLAMA

Nie wszyscy byli zobligowani płacić podatki

InFakt podaje, że omawiane zjawisko jest następstwem faktu, że nie wszyscy podatnicy byli zobligowani do płacenia podatku w 2022 r. Osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie, które nie osiągały dochodu przekraczającego kwotę wolną, nie płaciły podatku dochodowego i tym samym nie mogły przekazać 1,5 proc. na cele wybranej organizacji pożytku publicznego.

Więcej o rozliczaniu podatków

Obecnie takich osób jest więcej niż 3 mln, a w roku 2021 było to 1,5 mln. Obserwujemy więc znaczący wzrost liczby podatników, których obejmuje płaca minimalna i którzy w 2022 r. nie zapłacili PIT - mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Mimo mniejszej liczby wpłat łączna kwota przekazanego podatku wzrosła

Według danych InFakt, pomimo spadku liczby osób, które mogły dokonać odpisu, łączna kwota przekazana w ramach 1,5 proc. wzrosła z 1 mld 115 mln zł do 1 mld 530 mln zł. Jest to o ponad 37 proc. więcej w porównaniu z kwotą przekazaną za rok 2022, chociaż liczba podatników, którzy przekazali darowizny, zmniejszyła się o 21 proc.

REKLAMA

Zmiana zwiększająca wysokość podatku należnego z PIT z 1 proc. na 1,5 proc. weszła w życie 1 lipca 2022 r. Była to odpowiedź na apel m.in. samych organizacji pożytku publicznego, które obawiały się znacznego zmniejszenia wpływów w związku z obniżeniem podatków. Większość PIT-ów, z których odlicza się 1,5 proc. podatku, dotyczy bowiem skali podatkowej, z której korzystają m.in. pracownicy i przedsiębiorcy - podsumowuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA