Łapcie promocje na stacjach paliw. Już dawno nie było tak tanio
Na stacjach paliw trwają obniżki. Nie ma efektownego tąpnięcia, ale średnie ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu obniżają się od kilku tygodni i raczej na pewno ten trend będzie kontynuowany na początku czerwca. Do tego wciąż można korzystać z promocji, które specjalnie na długi weekend ogłosiły najwięksi detaliści.
Ceny paliw w Polsce cały czas tanieją, ten trend trwa od niemal majówki. Swoje robią obniżki ogłaszane przez duże sieci paliwowe. Miesiąc rozpoczęliśmy od promocji na stacjach, i w podobny sposób kończymy. Do 2 czerwca włącznie diesla i benzynę na Circle K można zatankować taniej o 30 gr/l , a LPG o 10 gr/l. Warunek: trzeba mieć kartę lojalnościową.
Majowa obniżka cen paliw
Na przestrzeni miesiąca 95-oktanowa i olej napędowy potaniały o 14 gr/l. To nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców, bo początek czerwca powinien przynieść kontynuację przeceny na detalicznym rynku paliw – zapowiada Grzegorz Maziak z serwisu e-petrol w cotygodniowym komentarzu.
Jak dodaje, na początku czerwca spadkowy kierunek zmian na detalicznym rynku paliw zostanie utrzymany, aczkolwiek tempo obniżek może być wolniejsze niż dotychczas.
Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:
- bezołowiowa 95 – 6,44-6,55 zł/l
- diesel – 6,46-6,58 zł/l
- autogaz 2,70-2,78 zł/l
Podobne prognozy przedstawiła firma Reflex.
Na początek czerwca nie przewidujemy zmiany tendencji na rynku detalicznym, co oznacza że ceny na stancjach mogą jeszcze spadać, a obniżki mogą sięgać średnio 3-6 gr/l – uważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z Refleksu.
Potaniały wszystkie rodzaje paliw
Trend
Z wyliczeń firmy Reflex wynika, że w maju obniżyły się ceny detaliczne wszystkich paliw.
Benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego spadły średnio o 15-16 groszy na litrze, a benzyna Pb98 i autogaz odpowiednio o 5 i 10 gr/l.
Więcej wiadomości na temat paliw i cen na stacjach benzynowych
Analitycy e-petrol, wskazują, że ceny na stacjach cały czas kontynuują mozolny ruch w dół.
W ostatnim tygodniu maja benzyna Pb95 potaniała o 5 groszy do poziomu 6,52 zł/l. W przypadku diesla obniżka była 4-groszowa i za litr oleju napędowego kierowcy płacą średnio 6,55 zł. Coraz tańsze jest też tankowanie autogazu. W mijającym tygodniu LPG na stacjach potaniało o 3 grosze i kosztuje 2,75 zł/l – wylicza Grzegorz Maziak z e-petrolu.
Reflex wskazał, że średnie ceny w kraju kształtują się następująco:
- bezołowiowej 95 do 6,54 zł/l (-3 gr/l)
- bezołowiowej 98 do 7,26 zł/l (-1 gr/l)
- oleju napędowego do 6,54 zł/l (-4 gr/l)
- autogazu do 2,75 zł/l (-3 gr/l)
Wahnięcie na rynku ropy
Na stacjach w Polsce sennie, na rynku ropy – niespokojnie.
Na początku czerwca kluczowe znaczenie dla sytuacji na rynku ropy będą mieć decyzje w sprawie polityki wydobycia, które zapadną na weekendowym spotkaniu OPEC+. – wskazuje Grzegorz Maziak z e-petrolu.
Inwestorzy spodziewają się, że kartel nie zwiększy wydobycia w drugiej połowie roku.
W pierwszej części mijającego tygodnia na rynku naftowym zarysowała się przewaga kupujących i notowania surowca zbliżyły się do poziomu 85 dolarów. W środę w trakcie sesji na giełdzie w Londynie za baryłkę ropy Brent kupujący płacili nawet 85,02 USD – relacjonuje Grzegorz Maziak.
Po danych ze Stanów Zjednoczonych o wzroście zapasów notowania ropy wróciły do poziomu z początku tygodnia. W piątek przedpołudniem za baryłkę Brent płacono 82 dol.
Reflex przypomina, że w 2024 roku światowy popyt na ropę ma wzrosnąć o 2,2 mln bbl/d do 104,5 mln bbl/d, a w roku 2025 o 1,8 mln bbl/d do 106,3 mln bbl/d.
Zarówno w 2024 jak i 2025 roku światowa konsumpcja ropy naftowej i paliw osiągnie nowe historyczne rekordy.
Przy ograniczonej podaży może to oznaczać wzrosty cen. Najpierw surowca, potem paliw.