REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Masz autogaz, rządzisz. Benzyna i diesel drożeją jak głupie

Ceny paliw rosną coraz szybciej, w kończącym tygodniu za tankowanie płaciliśmy najwięcej od dwóch miesięcy. Szans na poprawę sytuacji na razie nie widać. Zdaniem analityków w kolejnym tygodniu powinniśmy się przygotować na nowe podwyżki.

16.02.2024
15:50
Masz autogaz, rządzisz. Benzyna i diesel drożeją jak głupie
REKLAMA

Ceny paliw w ostatnich dniach ponownie ruszyły zdecydowanie do góry. Najmocniej podrożał diesel, który kosztuje o osiem groszy więcej niż przed tygodniem. Litr oleju napędowego jest wyceniany średnio na 6,63 zł. Niewiele mniej, bo o 6 groszy, poszła w górę średnia cena 95-oktanowej benzyny, która aktualnie wynosi 6,42 zł/l – wylicza w cotygodniowym komentarzu Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

REKLAMA

Jak dodaje, nie drożeje jedynie autogaz, który w tym tygodniu potaniał o grosz do 2,92 zł za litr.

Skokowy wzrost cen paliw w detalu. Bo drogo w hurcie

Analitycy firmy Reflex tłumaczą, że zmiany cen benzyny i oleju napędowego na stacjach to skumulowana reakcja na wzrosty cen na rynku hurtowym z ostatnich dni.

Od 7 lutego benzyna bezołowiowa Pb95 zdrożała w sprzedaży hurtowej o około 17 groszy na litrze netto, olej napędowy o ok. 22 grosze na litrze. Zmiany cen na rynku detalicznym, choć znaczące, to jeszcze nie odzwierciedlają w pełni podwyżek w hurcie – ostrzegają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z firmy Reflex.

Jak co tydzień podają też, o ile w ciągu tygodnia wzrosły ceny poszczególnych rodzajów paliw. W piątek 16 lutego były to następujące wartości:

  • benzyna bezołowiowa 95 –6,50 zł/l (+10 gr/l)
  • bezołowiowa 98 – 7,06 zł/l (+ 11 gr/l)
  • olej napędowy – 6,75 zł/l (+18 gr/l)
  • autogaz – 2,92 zł/l (+2 gr/l)

Ceny paliw znów pójdą w górę

Analitycy prognozują, że w nadchodzącym tygodniu będziemy świadkami kolejnych podwyżek.

W najbliższych dniach ceny detaliczne mogą niestety dalej rosnąć. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 5-7 gr/l – zapowiadają Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Natomiast przedziały cenowe dla paliw według analityków firmy e-petrol wyglądają następująco:

  • 95-oktanowa benzyna – 6,39-6,51 zł/l
  • olej napędowy – 6,63-6,75 zł/l
  • autogaz – 2,87-2,94 zł/l

Więcej wiadomości Bizblog.pl o cenach paliw w Polsce

Paliwa coraz droższe, ale wciąż tańsze niż przed rokiem

REKLAMA

e-petrol zauważa z kolei, że paliwa drożeją już od miesiąca, ale można pocieszać się tym, że nadal są tańsze niż przed rokiem.

W połowie lutego (2023 r. – przyp. red.) za diesla płaciliśmy aż 7,45 zł/l, a 95-oktanowa benzyna kosztowała 6,67 zł/l – przypomina Grzegorz Maziak.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA