REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Szybki wzrost cen paliw w ostatnich dniach. Oto co nas czeka w poniedziałek

Analitycy rynku paliw tydzień temu prognozowali podwyżki cen paliw na stacjach i niestety się nie pomylili. Za litr benzyny i oleju napędowego płacimy o prawie 10 groszy na litrze więcej, ale na szczęście ten szybki wzrost cen powinien w najbliższych dniach wyhamować. Na korzyść kierowców będzie działał spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach oraz umocnienie złotego względem dolara.

02.02.2024
15:46
Szybki wzrost cen paliw w ostatnich dniach. Oto co nas czeka w poniedziałek
REKLAMA

Jak podaje Reflex, obecnie średnia cena benzyny 95 na stacjach wynosi 6,41 zł za litr, czyli o 9 gr więcej niż tydzień temu, a za litr oleju napędowego płacimy przeciętnie 6,94 zł – to o 8 gr więcej niż w zeszły piątek. Zdecydowanie mniej, bo tylko o 2 gr podrożał autogaz, który średnio kosztuje teraz 2,91 zł za litr.

REKLAMA

Ceny paliw na stacjach. Poprawia się sytuacja w hurcie

Ze względu na korektę na rynku ropy naftowej w dół oraz umocnienie złotego wobec dolara poprawiła się sytuacja na krajowym rynku hurtowym. W przypadku hurtowych cen benzyny mamy już w tym tygodniu pierwsze obniżki, a w przypadku oleju napędowego powinny one nastąpić od soboty. W obu przypadkach jest szansa no pogłębienie tych spadków w pierwszej połowie przyszłego tygodnia – wyjaśniają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci firmy Reflex.

Analitycy zwracają uwagę, że obecne obniżki cen w hurcie nie wpływają na sytuację na rynku detalicznym, a wyhamowanie podwyżek w hurcie daje dopiero szansę na zmniejszenie skali podwyżek cen przy dystrybutorach. To oznacza, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu na części stacji ceny dalej będą rosły o kilka groszy na litrze.

Więcej o cenach paliw przeczytacie w tych tekstach:

Z kolei eksperci serwisu e-petrol.pl zwracają uwagę, że choć tym tygodniu zobaczyliśmy skokowy wzrost cen detalicznych na polskich stacjach, to warto pamiętać, że ceny wciąż są jedynie nieznacznie wyższe niż te, z którymi wchodziliśmy w bieżący rok.

Ceny paliw będą rosnąć

REKLAMA

Wszystkie paliwa na rynku hurtowym odnotowały zwyżkę w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu - dzisiejsza średnia cena Pb98 wynosi 5339 zł/m sześc, czyli o ponad 40 zł więcej niż w ostatnią sobotę. Benzyna Pb95 podrożała o 11 zł do poziomu 4970 zł/t. Zdecydowanie większa podwyżka dotyczyła diesla i oleju opałowego - te bowiem podrożały o 84 i 98 zł i kosztują odpowiednio 5319 i 4418 zł za metr sześc. – piszą dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl

Również analitycy e-petrol.pl oceniają, że w okresie między 5-11 lutego ceny paliw będą rosnąć. Szacują, że benzyna 95 będzie kosztowała 6,31-6,42 zł/l, a za olej napędowy będziemy płacić 6,53-6,66 zł/l. Podwyżki cen paliw tradycyjnych mogą przełożyć się na ceny autogazu, którego ceny mogą znaleźć się w widełkach 2,90-2,97 zł/l.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA