REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Mamy doskonałe wieści dla kierowców. Akurat na długi weekend

Nie kończy się dobra passa polskich kierowców, przynajmniej jeśli chodzi o ceny paliw na stacjach. W ostatnim tygodniu kontynuowany był trwający od kilku tygodni trend spadkowy, a analitycy rynku paliwowego spodziewają się, że obniżki potrwają co najmniej do nadchodzącego długiego weekendu. Z drugiej strony spadki cen nie są spektakularne i za litr najpopularniejszych paliw wciąż musimy płacić około sześciu i pół złotego.

24.05.2024
15:12
Mamy doskonałe wieści dla kierowców. Akurat na długi weekend
REKLAMA

Ceny paliw spadają. Jak podaje firma badawcza Reflex, średnia cena litra benzyny bezołowiowej 95 wynosi obecnie 6,57 zł, co oznacza obniżkę o 6 gr w stosunku do zeszłego tygodnia. O tyle samo spadła średnia cena oleju napędowego – do 6,58 zł za litr. W przypadku autogazu obniżka wynosi 3 gr na litrze, co oznacza, że autogaz tankujemy średnio po 2,78 zł. Firma badawcza e-petrol.pl podaje niemal identyczne średnie ceny paliw, z tą różnicą, że diesel jest w jej wyliczeniach droższy o grosz.

REKLAMA

Spadki cen na stacjach

Zgodnie z oczekiwaniami dobiega końca trzeci tydzień obniżek cen paliw na stacjach, ale w ujęciu tydzień do tygodnia skala tego spadku jest najwyższa – stwierdzają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci firmy Reflex.

Z jednej strony trwające od trzech tygodni pasmo spadków cen paliw na stacjach może cieszyć, ale nie da się ukryć, że kwotowo nie są to oszałamiające przeceny. Eksperci Refleksu wyliczają, że od początku maja benzyna 95 i olej napędowy potaniały średnio o 11-12 groszy na litrze, a benzyna 98 i autogaz odpowiednio o 4 i 6 gr.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że trend spadkowy utrzyma się co najmniej do końca miesiąca. Cieślak i Zywert zaznaczają, że w ostatnim tygodniu maja skala spadków będzie jednak niższa i w przypadku benzyn i diesla spadek wyniesie od 3 do 6 groszy na litrze, a autogaz potanieje o 1-2 grosze.

Więcej o cenie ropy przeczytasz na Spider’s Web:

Z kolei dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, analitycy e-petrol.pl prognozują, że w przypadku benzyny 95-oktanowej ceny na stacjach będą plasować się między 6,45 a 6,57 zł za litr, a olej napędowy ma kosztować w przedziale 6,46-6,59 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, analitycy spodziewają się spadku cen do poziomu 2,72-2,79 zł/l.

Na ograniczone spadki cen w najbliższym czasie wskazuje sytuacja na rynku hurtowym. Firma e-petrol.pl wskazuje, że w ostatnim tygodniu spadki cen hurtowych mocno przyhamowały względem pierwszej połowy maja. Za tysiąc litrów benzyny 95 płaci się obecnie w hurcie 5018 zł, czyli o 35 zł mniej niż przed tygodniem, a notowania metra sześciennego diesla kształtują się na poziomie 4967 zł, a to nawet oznacza wzrost o 16 zł.

Ropa tanieje

A jak wygląda sytuacja na światowym rynku ropy? Bogucki i Maziak zwracają uwagę, że na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu każda kolejna sesja kończyła się spadkiem cen surowca. Wskazują, że na początku poniedziałkowego handlu baryłka ropa Brent kosztowała ponad 84 dolary, w czwartek można było ją kupić za niecałe 81 dolarów, a w piątkowe przedpołudnie jej cena nieznacznie przekraczała 81 dolarów.

REKLAMA

W ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA – tłumaczą eksperci e-petrol.pl.

Z kolei analitycy firmy Reflex zwracają uwagę, że istotne znaczenie dla sytuacji na rynku ropy będzie mieć zaplanowane na 2 czerwca spotkanie kartelu OPEC+. Wyjaśniają, że rynek spodziewa się przedłużenia aktualnych limitów wydobycia na drugą połowę roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA