REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Tego się nie spodziewaliśmy. Co się dzieje z cenami na stacjach paliw?

Realne ryzyko wybuchu pełnoskalowej wojny na Bliskim Wschodzie o dziwo nie spowodowało wzrostu cen ropy na światowych rynkach, dlatego na ceny na stacjach na razie większy wpływ będą mieć zmiany notowań paliw w hurcie. Eksperci spodziewają się, że po wyhamowaniu wzrostu cen na stacjach w ostatnim tygodniu w najbliższych dniach nastąpią symboliczne zmiany – jedne paliwa nieco podrożeją, a inne – potanieją.

19.04.2024
15:06
ceny-paliw-podwyzka
REKLAMA

Jak informuje firma badawcza Reflex, w tym tygodniu średnie ceny paliw nie odbiegają znacząco od tych sprzed tygodnia. Średnia cena benzyny 95 wynosi 6,67 zł, czyli jest identyczna z tą sprzed tygodnia. To samo jest w przypadku oleju napędowego, który tak samo jak tydzień temu kosztuje średnio 6,73 zł. Benzyna 98 podrożała o 2 gr do 7,29 zł, a autogaz potaniał o grosz do 2,85 zł.

REKLAMA

Spokojnie na stacjach

To oznacza, że ruchy cen na stacjach w większości były niewielkie. Niewiele zmieniły się przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw. Na części stacji benzynę 95 i diesla tankujemy w cenach około 6,50 zł/l a na części 7,00 zł/l. To, co się zaczyna zmieniać to relacja ceny benzyny Pb95 w stosunku do oleju napędowego. Rośnie grupa stacji,  na których benzyna Pb95 jest droższa od oleju napędowego – wskazują Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci firmy Reflex.

Nieco inne notowania paliw przedstawiła inna firma monitorująca rynek paliw w Polsce – e-petrol.pl. Tutaj średnia cena benzyny 95 w detalu spadła o 2 grosze i kosztuje średnio 6,62 zł za litr, czyli aż o 5 gr mniej niż w zestawieniu Refleksu. E-petrol.pl również wyliczył średnią cenę LPG na 2,85 zł, ale w tym przypadku oznacza to spadek o 2 gr na litrze. Z kolei w przypadku diesla cena wprawdzie także okazała się taka sama jak przed tygodniem, ale według e-petrol.pl jest to teraz 6,69 zł za litr.

Więcej o cenach paliw przeczytacie w tych tekstach:

Rekordy cenowe, jakie notowania benzyny biły w ostatnich dniach w hurcie, nie przeszkodziły w przecenie tego paliwa na stacjach – zwracają uwagę dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, eksperci e-petrol.pl.

Analitycy e-petrol.pl zwracają uwagę, że hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny w ostatnim tygodniu przebiły tegoroczne rekordy cenowe. We czwartek metr sześcienny tego paliwa był przez producentów wyceniany średnio na 5375 zł. Była to najwyższa cena od końca sierpnia ubiegłego roku, ale w piątek spadła do 5330 zł. Z kolei olej napędowy w ciągu tygodnia podrożał o prawie 20 złotych i w piątek był wyceniany średnio na 5244 zł za metr sześcienny.

Bez istotnych podwyżek w najbliższych dniach

Analitycy e-petrol.pl oceniają, że w najbliższych dniach nie powinny nastąpić duże zmiany w cenach na stacjach tankowania. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,59-6,70 zł dla benzyny 95, 6,60-6,72 zł dla diesla oraz 2,81-2,88 zł dla autogazu.

W następnym tygodniu utrzymuje się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla symbolicznych obniżek – wtórują im lapidarnie eksperci firmy Reflex.

REKLAMA

Wszystkie powyższe kalkulacje może pokrzyżować nagłe pogorszenie sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale po dość zachowawczej odpowiedzi Izraela na weekendowy atak rakietowy Iranu wydaje się, że takie ryzyko nie jest obecnie duże. Eksperci Refleksu wskazują, że rynek ropy naftowej obecnie zaczyna wątpić w eskalację konfliktu Izrael-Iran do tego stopnia, aby realnie zagrozić dostawom ropy naftowej z Bliskiego Wschodu.

Chociaż wiele wskazuje na to, że może to być już koniec eskalacji sytuacji między Izraelem a Iranem, to jednak trudno wziąć pod uwagę brak chęci kolejnej zaczepki ze strony Iranu. Oczywiście rynki wyraźnie redukują wcześniejsze ruchy. Ropa naftowa zyskiwała blisko 5 proc., ale obecnie ruch jest zredukowany do zaledwie 1 proc. – ocenia z kolei Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz firmy XTB.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA