REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Spór o Turów jeszcze potrwa. Kopalnia dostała od sądu czas

31 sierpnia 2023 r. miał być decydującym dniem dla polskiej transformacji energetycznej, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie miał orzec w sprawie skargi ekologów na decyzję środowiskową, na podstawie której kopalnia Turów może fedrować do 2044 r. Na razie żadnego rozstrzygnięcia nie ma. Jeszcze będziemy musieli na nie poczekać.

31.08.2023
13:18
Turow-wegiel-Czesi-Niemcy
REKLAMA

Ekolodzy uważają, że taka decyzja środowiskowa przyniesie więcej szkód niż zysków. I nie chodzi wyłącznie o straty środowiskowe. Aktywiści wspominają także o unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który właśnie ze względu na zaplanowaną eksploatację węgla do 2044 r., ominą Turów szerokim łukiem. 

REKLAMA

Mnogość błędów popełnionych przy wydawaniu koncesji doprowadziła do sytuacji, w której na stole nie ma już właściwie rozwiązań prawnych umożliwiających legalne wydobycie węgla w kopalni - uważa Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z fundacji Frank Bold.

Rząd z kolei jest dokładnie odwrotnego zdania. I twierdzi, że zamknięcie kopalni Turów zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu. Orzeczenie WSA w Warszawie w tej sprawie było więc przez obie strony tego sporu wyczekiwane. Na razie nie będzie jednak żadnego rozstrzygnięcia.

Turów: sądowe postępowanie zawieszone

Na razie żadnego orzeczenia w sprawie decyzji środowiskowej, otwierającej drzwi dla fedrowania do 2044 r., nie poznamy. Bo warszawski WSA postanowił postępowanie zawiesić do czasu formalnego zakończenia sprawy z wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podkreśla, że tym samym nadal obowiązuje koncesja do 2044 r. Już wcześniej też wydało się, że rząd ma swój plan, niezależnie od decyzji sądu. 

Jesteśmy pewni swojego; oczywiście bez względu na to orzeczenie i postanowienie – bo mamy różne doświadczenie – Turowa nie zamkniemy. Będziemy bronić bezpieczeństwa energetycznego - stwierdziła szefowa MKiŚ na antenie Programu 1 Polskiego Radia jeszcze przed zawieszeniem postępowania przez sąd.

To opóźnia polską transformację energetyczną?

Co na to ekolodzy? Ich zdaniem to skandaliczne, jak w tej sprawie opóźnia się działania, które mogą przyspieszyć transformację i odejście Polski od paliw kopalnych.

Rząd wreszcie powinien przestać ignorować problem i przygotować poważną wizję powęglowej przyszłości dla regionu - uważa Agnieszka Stupkiewicz.

REKLAMA

Z kolei Marek Józefiak z Greenpeace Polska podkreśla, że energia z węgla jest coraz droższa, zaś produkcja prądu z węgla brunatnego tylko w tym roku spadła w Polsce aż o jedną czwartą.

Na wyrok sądu w sprawie decyzji środowiskowej możemy poczekać. Ale nie możemy dłużej czekać na koniec węglowych kłamstw, które roztacza rząd - komentuje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA