REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Turów może wydobywać węgiel. Postanowienie sądu zostało uchylone

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które wstrzymało wykonanie decyzji środowiskowej w sprawie koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Na decyzję WSA blokującą dalszą działalność tej kopalni odkrywkowej zażalenie złożył nie tylko Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ale nawet Prokuratura Krajowa. NSA uznał ich argumenty za kontynuacją działalności Turowa za zasadne.

18.07.2023
15:27
kopalnia-Turow-NIemcy-sad
REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny poinformował we wtorek, że uchyla postanowienie WSA w Warszawie z 31 maja 2023 r. o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z września 2022 r. w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia „kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia i odmówił wstrzymania wykonania tej decyzji”.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Fundacja Rozwój Tak-Odkrywki Nie, Greenpeace Polska oraz Fundacja Frank Bold skierowały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Ministra Klimatu i Środowiska o przedłużeniu koncesji wydobywczej dla tej kopalni aż do 2044 r. WSA uznał, że decyzja środowiskowa została wydana z naruszeniem prawa i ją uchylił.

MAP i PGE triumfują

Na orzeczenie NSA entuzjastycznie zareagował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Obiecaliśmy, że nie pozwolimy na zamknięcie kopalni Turów i skutecznie o to walczymy. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie stołecznego WSA o wstrzymaniu decyzji środowiskowej, czyli de facto zamknięciu Turowa. Dotrzymujemy słowa! – powiedział.

Z kolei operator kopalni, spółka PGE wskazuje, że postanowienie NSA oznacza powrót do wykonalności decyzji środowiskowej, która jest zwieńczeniem wieloetapowego postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. PGE podkreśla, że w celu uzyskania decyzji środowiskowej Kopalnia Turów przygotowała m.in. obszerny raport środowiskowy, który został poddany transgranicznym konsultacjom społecznym.

Postanowienie NSA to bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla Polaków, którzy mają prawo oczekiwać stabilności energetyki i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, opierającego się m.in. na działalności kompleksu energetycznego w Turowie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Ważna decyzja w sierpniu

Zupełnie inaczej zareagowała fundacja Greenpeace Polska. Organizacja ocenia, że orzeczenie NSA oznacza, że odmówiono zastosowania środka tymczasowego, jakim jest wstrzymanie wykonalności decyzji środowiskowej dla kopalni. Greenpeace dodaje, że nawet związki zawodowe działające na terenie odkrywki zwracają uwagę na nieprawidłowości przy wydawaniu koncesji.

Organizacja przypomina, że o tym, czy decyzja środowiskowa została wydana zgodnie z prawem, sąd zdecyduje pod koniec sierpnia. Greenpeace uważa, że zamieszanie wokół odkrywki Turów wynika z nieprawidłowego trybu przedłużenia koncesji.

Niepokojące jest też uchwalane właśnie Lex Turów, które umożliwi rządowi obchodzenie prawa – pisze Greenpeace Polska.

REKLAMA

Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z fundacji Frank Bold, ocenia, jeśli sąd uchyli decyzję środowiskową, to daje podstawę do podważenia koncesji.

Mnogość błędów popełnionych przy wydawaniu koncesji doprowadziła do sytuacji, w której na stole nie ma już właściwie rozwiązań prawnych umożliwiających legalne wydobycie węgla w kopalni – podsumowuje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA