REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Jest już Konto Mieszkaniowe. Pierwszy bank ruszył z rządowym programem

Uruchomiony z początkiem lipca Bezpieczny Kredyt 2 proc. przyciągnął całą uwagę wszystkich marzących o zakupie mieszkania z rządową dopłatą, a w jego cieniu znalazł się kolejny element rządowego programu. Chodzi o Konto Mieszkaniowe, czyli możliwość odkładania oszczędności na zakup nieruchomości na preferencyjnych zasadach. Jako pierwszy z Kontem Mieszkaniowym wystartował państwowy Bank Pekao.

11.07.2023
12:40
Konto Mieszkaniowe już w Pekao. Można składać wnioski
REKLAMA

Bank poinformował, że można już założyć Konto Mieszkaniowe. To rozwiązanie, które pozwala regularnie odkładać oszczędności, gwarantując atrakcyjne oprocentowanie oraz dodatkową premię mieszkaniową. Pekao deklaruje, że konto będzie prowadzić „maksymalnie przez 10 lat”.

REKLAMA

Nie jest to jednak możliwość dostępna dla każdego. Konto może otworzyć wyłącznie ktoś, kto nie ma i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W programie może wziąć udział ktoś, kto w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci.

Wpłaty od 500 do 2000 zł miesięcznie

Zasady programu są dość proste. Minimalna wpłata miesięczna to 500 zł, a maksymalna to tylko 2 tys. zł, czyli odłożymy maksymalnie 24 tys. zł rocznie. Nie ma obowiązku zobowiązania się do konkretnej wysokości wpłaty, można wpłać dowolne sumy mieszczące się w opisanym zakresie.

W każdym roku możliwy jest jeden miesiąc wakacji od oszczędzania bez konsekwencji. Minimum 11 wpłat rocznie w wysokości co najmniej 500 zł daje gwarancję dodatkowej Premii Mieszkaniowej od państwa. Jeśli w jednym roku nie spełnimy tego warunku, nadal możemy dostać premię w kolejnym roku, o ile spełnimy warunek 11 wpłat.

Na czym polega ta Premia Mieszkaniowa? Jest ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia naliczana jest corocznie i wypłacana jednorazowo. Co istotne, w każdym roku wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.

Bez podatku Belki

Oszczędności są dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki są zwolnione z podatku Belki. Przysługuje to jednak wyłącznie w przypadku wypłaty odłożonych środków na:

  • zakup pierwszego mieszkania, w tym
  • zakup lub budowę domu jednorodzinnego
  • sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu
  • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej
  • partycypację w SIM albo TBS
  • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu jednorodzinnego.

Jak to wygląda w przypadku Pekao? Bank wyjaśnia, że od dnia startu oferty na każdym założonym Koncie Mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5 proc. przez pół roku od dnia otwarcia rachunku. Z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r.

Warunki uzyskania Bezpiecznego kredytu 2 proc.

REKLAMA

Taki preferencyjny kredyt będzie mógł uzyskać każdy, kto w chwili składania wniosku nie skończył 45. roku życia, a jednocześnie nie ma i nie miał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Co istotne, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała chociaż jedna osoba.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi pół miliona złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za metr kwadratowy mieszkania, ale przy tak ograniczonej kwocie kredytu zakup odpowiednio dużego mieszkania w większych miastach może być utrudniony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA