REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Do rządowego programu dołączają kolejne banki

Już nie tylko Pekao i PKO BP, ale także Alior Bank, VeloBank S.A. i SGB-Bank oferują Bezpieczny Kredyt 2 proc. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju do uruchomionego w poniedziałek rządowego programu mieszkaniowego dołączają kolejne banki. Warto jednak zwrócić uwagę, że na razie są to cztery banki kontrolowane przez Skarb Państwa oraz jedna spółdzielcza grupa bankowa. Kolejne banki mają do programu przystąpić w kolejnych dniach.

04.07.2023
16:05
Bezpieczny Kredyt 2 proc. Do programu dołączają kolejne banki
REKLAMA

O dołączeniu do programu kolejnych banków poinformował we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego, który jako operator Bezpiecznego Kredytu 2 proc. zajmuje się dopłatami do kredytów mieszkaniowych, a także za premie mieszkaniowe w programie Konto Mieszkaniowe.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. dostępny w pięciu bankach

Obok PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao S.A. od dzisiaj Bezpieczny kredyt 2 proc. w swojej ofercie mają również Alior Bank S.A., VeloBank S.A. i SGB-Bank SA. To kolejne banki, które dołączają do Programu Pierwsze mieszkanie – ogłosił BGK.

Można się spodziewać, że już w najbliższych dniach do programu dołączą kolejne banki, ponieważ w pracach nad rządowym oprócz Ministerstwa Rozwoju i BGK uczestniczył także Związek Banków Polskich oraz 21 banków kredytujących. W toku prowadzonych od marca rozmów zostały wypracowane wzory dokumentów oraz ujednolicone praktyki obsługi programu. Jak informuje BGK, „proces podpisywania umów z kolejnymi bankami jest w trakcie realizacji”.

Co istotne, wszystkie działania związane zarówno z Bezpiecznym kredytem 2 proc. jak i Kontem Mieszkaniowym klient zrealizuje w banku kredytującym. BGK podkreśla, że przez ostatnie kilka tygodni przeszkolił ponad 2 tys. pracowników banków, którzy będą odpowiadali za wdrożenie produktów w ich instytucjach. Tego typu szkolenia mają być nadal prowadzone.

Jak informował w poniedziałek minister rozwoju Waldemar Buda, tylko do południa w pierwszym dniu funkcjonowania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. do banków zgłosiło się 10 tys. osób. Nie wszyscy przyszli złożyć wniosek, bo część zajrzała do oddziałów banków tylko po to, by pobrać formularze lub zebrać potrzebne informacje, ale według ministra to i tak dowód, że „zainteresowanie programem jest bardzo duże”.

Warunki uzyskania Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Taki preferencyjny kredyt będzie mógł uzyskać każdy, kto w chwili składania wniosku nie skończył 45. roku życia, a jednocześnie nie ma i nie miał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Co istotne, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała chociaż jedna osoba.

REKLAMA

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi pół miliona złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za metr kwadratowy mieszkania, ale przy tak ograniczonej kwocie kredytu zakup odpowiednio dużego mieszkania w większych miastach może być utrudniony.

Kluczowym elementem programu jest oczywiście dopłata do rat kredytu mieszkaniowego. Jest to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata ta będzie przysługiwała przez 10 lat. Potem spłaty będą dokonywane na warunkach rynkowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA