Już za trzy miesiące kancelarie notarialne i prawnicy będą musiały pożegnać się z tradycyjnymi listami poleconymi, gdyż wejdzie obowiązek korzystania z e-Doręczeń. Następnie z czasem obowiązek ten obejmie wszystkie podmiotu publiczne i prywatne. e-Doręczenia mają firmom znacząco usprawnić procesy związane z korespondencją. Pod warunkiem, że przedsiębiorcy i urzędy faktycznie nadążą za cyfryzacją.
e-Doręczenia to część strategii transformacji cyfrowej Polski i Europy. Ustawa o doręczeniach elektronicznych oraz wprowadzane standardów rejestrowanego doręczenia mają zapewnić dostęp do prawnie wiążącej, a jednocześnie szybkiej formy komunikacji elektronicznej pomiędzy organami administracji publicznej, przedsiębiorstwami i obywatelami. Innymi słowy, jest to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
e-Doręczenia obowiązkowe dla zawodów zaufania publicznego
Za kancelariami prawniczymi, doradcami podatkowymi, komornikami i notariuszami podążą inne instytucje, takie jak ZUS, NFZ i administracja publiczna oraz wiele firm, które również będą musiały dostosować się do wymogów ustawy o doręczeniach elektronicznych. Harmonogram wdrożenia e-Doręczeń ustalony w lipcu tego roku zakłada, że obowiązkiem będą obejmowane stopniowo kolejne grupy podmiotów. Docelowo do 2026 r. wszelkie podmioty publiczne i prywatne mają w posiadać elektroniczne skrzynki, na które będą wygodnie i bezpiecznie otrzymywać wszelkie pisma i listy.
Jednak z narzędzi umożliwiających odbieranie i nadawanie elektronicznych przesyłek poleconych można skorzystać już teraz, zapewniając sobie możliwość przetestowania rozwiązań, zanim zostaniemy objęci obowiązkiem prawnym. Tym bardziej że e-Doręczenia to także znaczące oszczędności finansowe.
Przejście na tę formę dostarczania korespondencji już teraz może stać się przewagą konkurencyjną i
przyspieszyć wiele procesów, jakie muszą prowadzić firmy – ocenia Grzegorz Wójcik, CEO i CoFounder Autenti.
W jego opinii dzięki natychmiastowemu dostarczaniu przesyłek i pełnemu monitorowaniu, firmy znacząco usprawnią procesy biznesowe związane z ważną korespondencją.
Zadbaliśmy o pełną zgodność z polską ustawą o doręczeniach elektronicznych, co daje użytkownikom pewność prawnej ochrony i niezawodności – zapewnia Grzegorz Wójcik.
Polska wyróżnia się w Unii Europejskiej konkurencyjnością rynku e-Doręczeń, bo w odróżnieniu od innych krajów UE (poza Włochami) nie wyznaczono jednego dostawcy usługi. Różnorodne usługi kwalifikowanego rejestrowanego doręczenia elektronicznego oferują zarówno podmioty państwowe, jak Poczta Polska czy PWPW, jak i prywatne, w tym Autenti.
Więcej wiadomości na temat prawa można przeczytać poniżej:
Zalety wdrożenia e-Doręczeń
Krzysztof Trojan z Autenti zdaje sobie sprawę, że e-Doręczenia jako nowy standard prowadzenia korespondencji budzi obawy.
Staraliśmy się przewidzieć ewentualne wątpliwości i problemy przedsiębiorców. Postawiliśmy na narzędzia mające ułatwić szybkie wdrożenie się w nasz system oraz na intuicyjny interfejs, a także na integrację usług kwalifikowanych, tak aby wszystko można było załatwić w jednym laptopie, w jednym systemie, w prosty sposób - twierdzi Krzysztof Trojan z Autenti.
Jak zapewnia, użytkownik może rozpocząć korzystanie z usługi w ciągu 15 min dzięki wygodnym mechanizmom weryfikacji. Będzie to rozwiązanie dostępne dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego. Dlatego nie ma czego się bać, bo dzięki tym zmianom, polskie firmy korzystające z e-Doręczeń, będą miały możliwość bezpiecznych, formalnych kontaktów z partnerami zagranicznymi szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej.
To otwiera nowe możliwości nie tylko w zakresie operacyjnym, ale także zwiększa konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na międzynarodowym rynku - podsumowuje ekspert Autenti.
Autenti przekonuje, że w porównaniu z listami poleconymi e-Doręczenia oferują szereg przewag:
- Czas dostarczenia e-przesyłki – e-Doręczenia są natychmiastowe, polecony wysłany tradycyjną pocztą dojdzie za minimum kilka dni.
- Bezpieczeństwo, e-Doręczenia są w pełni zabezpieczone, z możliwością śledzenia każdej przesyłki na każdym etapie. Bez ryzyka zaginięcia czy uszkodzenia przesyłki.
- Koszt wysyłki e-Doręczenia wynosi średnio 2,20 zł, podczas gdy list polecony kosztuje 9,80 zł. Oznacza to potencjalne oszczędności aż do 75 proc.
- Dowód nadania i odbioru, e-Doręczenia oferują pełne monitorowanie przesyłki z potwierdzeniami nadania i odbioru, które są uznawane przez sądy na terenie całej Unii Europejskiej.
- Zgodność prawna, e-Doręczenia, podobnie jak tradycyjne zapewniają dowody nadania i odbioru, co jest kluczowe w procesach prawnych. Ale w odróżnieniu od papierowych poleconych, do których możemy włożyć cokolwiek jako zawartość – elektroniczne polecone potwierdzają, że została nadana konkretna treść (nadawca jest w stanie udowodnić, że rzeczywiście przesłał konkretną zawartość).