Poprawę sytuacji finansowej nauczycieli w Polsce ma przynieść nowelizowana Karta nauczyciela, nad którą pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad wynagradzania, ochrony stosunku pracy oraz regulacji czasu pracy. MEN zapewnia, że projekt powstał w odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez nauczycielskie organizacje związkowe i inne środowiska oświatowe.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. MEN wyjaśnia, że celem tych zmian jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela przez zapewnienie nauczycielom „korzystniejszych niż obecnie rozwiązań zawartych w pragmatyce zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania, czasu pracy, ochrony stosunku pracy”.
Wyższe nagrody dla nauczycieli
Projekt przewiduje podwyższenie nagród jubileuszowych dla nauczycieli. Wysokość nagrody za 40 lat pracy zostanie podwyższona z 250 proc. do 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a dodatkowo ma zostać wprowadzona nagroda za 45 lat pracy w wysokości 400 proc. miesięcznej pensji.
Kolejnym istotnym aspektem finansowym jest propozycja ujednolicenia odpraw emerytalno-rentowych z tymi dla pracowników samorządowych. Nauczyciele otrzymają jednorazową odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy. Po 15 latach pracy odprawa wzrośnie do trzymiesięcznego wynagrodzenia, a po 20 latach – do sześciomiesięcznego.
Jedną z kluczowych zmian jest też skrócenie okresu zatrudnienia na czas określony dla nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego z dwóch lat szkolnych do jednego roku. Ma to zachęcić młodych absolwentów do szybszej stabilizacji zatrudnienia w zawodzie nauczyciela. Wcześniejsze uzyskanie umowy na czas nieokreślony ma korzystnie wpłynąć na sytuację finansową nauczycieli.
Z drugiej strony projekt ustawy przewiduje też uregulowanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Wynagrodzenie ma teraz przysługiwać za faktycznie przepracowane godziny, ale w określonych sytuacjach, takich jak nieobecność uczniów lub dni wolne, nauczyciel otrzyma wynagrodzenie mimo niezrealizowania zaplanowanych godzin.
Gwarancja warunków rozliczania nadgodzin
Projekt ma ujednolicić zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe w szkołach samorządowych i rządowych. MEN zapewnia, że chodzi o zwiększenie przejrzystości i sprawiedliwości w przyznawaniu dodatkowych wynagrodzeń. Nauczyciele będą mieli zagwarantowane jednolite warunki rozliczania nadgodzin niezależnie od typu placówki.
Więcej na temat edukacji przeczytacie w tych tekstach:
Projekt zakłada również możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczycieli, którym do emerytury brakuje mniej niż rok. Rozwiązanie to ma wpłynąć na zdrowie nauczycieli, umożliwiając im lepsze przygotowanie się do końca kariery zawodowej. Wprowadzenie tego urlopu może wpłynąć na ich zdolność do pracy i tym samym na wynagrodzenie w ostatnich latach przed przejściem na emeryturę.
Zmiany dotyczą także sposobu wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. Celem ministerstwa jest wyeliminowanie sytuacji, w których nauczyciele nie otrzymują należnego wynagrodzenia za zastępstwa wykonywane w czasie obowiązkowych godzin pracy. Nowe przepisy mają sprawić, że wszelkie zastępstwa będą odpowiednio rozliczane.
18 godzin tygodniowo
Projekt ustawy proponuje zmianę zasad przydzielania godzin ponadwymiarowych. Nowe zasady mają być dostosowane do rzeczywistych potrzeb szkoły, co także może wpłynąć na dodatkowe zarobki nauczycieli. MEN wyjaśnia, że chodzi o sprawiedliwszy podział obowiązków i wynagrodzeń związanych z nadgodzinami.
Ostatni aspekt finansowy dotyczy ujednolicenia tygodniowego wymiaru godzin dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych do 18 godzin tygodniowo. Chodzi o rozdzielenie obowiązków i wynagrodzeń wśród tej grupy nauczycieli. MEN planuje też wprowadzenie ochrony przedemerytalnej stosowanej jednolicie dla nauczycieli zatrudnionych na różnych podstawach, co ma wpłynąć na stabilność ich zatrudnienia oraz wynagrodzenia w ostatnich latach ich kariery.