Nie tylko Off Radio Kraków. Sztuczna inteligencja odciska coraz większe piętno na innych branżach, w tym na rynku pracy w IT. Eksperci przeanalizowali, na które stanowiska związane ze sztuczną inteligencją jest największe zapotrzebowanie i które są najbardziej intratne.
Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja wywiera ogromny wpływ na dzisiejszy rynek pracy i przyspiesza zachodzące na nim zmiany, m.in. wskazując nowe, bardziej opłacalne kierunki rozwoju firm - mówi Piotr Nowosielski, prezes justjoin.it & rocketjobs.pl. - Prowadzi też do powstawania nowych specjalizacji i zawodów opartych na AI, a zjawisko będzie się tylko pogłębiać - dodaje.
Zdaniem justjoin.it i Freelancehunt, różnice wynikają z popytu oraz podaży specjalistów o różnych kompetencjach obecnych na rynku. Np. UX (User Experience) stał się niezwykle atrakcyjnym kierunkiem rozwoju zawodowego dla osób spoza IT, którzy nie chcą programować, nie są stricte techniczni, ale interesuje ich grafika komputerowa i chcą pracować w IT.
Jednak inaczej sytuacja wygląda w AI i uczeniu maszynowym - te specjalizacje dostępne są dla osób wysoce technicznych, które nie tylko posiadają odpowiednią wiedzę, ale także systemowy, logiczny sposób myślenia. Olbrzymi popyt na takich specjalistów sprawia, że firmy sięgają po wszystkie dostępne sposoby rekrutacyjne: nie tylko oferty pracy na portalach pośrednictwa pracy, ale także usługi headhunterów oraz platformy dla freelancerów.
Sztuczna inteligencja w IT. Ile można zarobić?
Wśród stanowisk związanych ze sztuczną inteligencją największe zapotrzebowanie jest na stanowiska Data Scientist, Data Engineer, AI Prompt Engineer, Machine Learning Engineer oraz AI Architect. Widełki finansowe wahają się tu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnio są to kwoty w przedziale 20 000 - 40 000 PLN (brutto lub w oparciu o kontrakt B2B) miesięcznie. A według ekspertów będą tylko rosły.
A co z wolnymi strzelcami? Freelancehunt podaje, że rekordowe wzrosty konkurencyjności odnotowano w obszarze uczenia maszynowego - ponad dwa razy więcej ofert specjalistów na każdy opublikowany projekt zleceniodawców pomiędzy 2023 a 2024 rokiem.
W najbliższym czasie prognozujemy znaczny wzrost liczby specjalistów AI w branży IT wśród freelancerów, biorąc pod uwagę ich aktywne wykorzystanie AI w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań oraz znaczące inwestycje w szkolenia z zakresu AI - mówi Oleg Topichii, założyciel międzynarodowej platformy dla freelancerów i zleceniodawców Freelancehunt.
Praca dla programistów. Najpopularniejsze specjalizacje
Które specjalizacje w IT cieszą się dzisiaj największą popularnością? Z danych justjoin.it & rocketjobs.pl wynika, że są to kolejno: HTML , JavaScript, Testing , UX/ UI, Python i Project Management.
Z kolei wśród pracowników, których w branży najbardziej pożądają pracodawcy są niezmiennie programiści JavaScript, a kategoria ta utrzymuje swoją pozycję jako jedna z najczęściej używanych i najbardziej użytecznych języków programowania.
Więcej wiadomości na temat technologii można przeczytać poniżej:
Wśród specjalizacji, na które najczęściej aplikowano, są Testing oraz Python. Podobnie jak HTML to kategorie najczęściej wybierane na start kariery w IT, co może świadczyć o tym, że wciąż wiele osób próbuje rozpocząć przygodę z branżą, na oferty z tego obszaru aplikują tu głównie juniorzy.
Wysoko pod względem liczby aplikacji plasuje się także kategoria UX/UI, która nadal cieszy się dużą popularnością na rynku pracy. Wzrost znaczenia cyfrowych produktów i usług, takich jak aplikacje mobilne, platformy e-commerce czy oprogramowanie SaaS, sprawia, że firmy przywiązują ogromną wagę do tworzenia intuicyjnych, przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Chętnych kuszą zarobki: mediana wynagrodzeń specjalistów UX/UI dla średniozaawansowanych wynosi ok. 12-16 tys. zł brutto.
Znaczenie na rynku mają też Project Managerowie - potrzebni z uwagi na coraz większą liczbę projektów IT, potrzebę zarządzania coraz większą ich złożonością, operowanie budżetem i ryzykiem. Przykładowo na ofertę pracy dla Project Managera w jednej z wrocławskich firm zaaplikowało aż 1348 osób.
Analitycy podają, że najdynamiczniej rosnąca pod względem liczby ogłoszeń specjalizacja to Data. Mocną pozycję utrzymuje też JAVA, co może świadczyć o tym, że pomimo spadku liczby ofert pracy w sektorze programowania, ta dziedzina nadal pozostaje największą w sektorze IT w Polsce, obejmując niemal 40 proc. rynku. Za przyszłościowy kierunek rozwoju w IT uchodzi cyberbezpieczeństwo - jedna z najbardziej intratnych gałęzi IT - wg danych Just Join IT w roku 2023 branża Security utrzymywała się na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w całym IT (na umowie B2B).