REKLAMA

Rewolucja na rynku pracy. Posażna branża zaoferuje miliony etatów i najwyższe zarobki

Raport ManpowerGroup „Energy World of Work 2025” przedstawia najważniejsze trendy w branży energetycznej. Odchodzenie od paliw kopalnych, rozwój technologii OZE, czy brak wykwalifikowanych pracowników to tylko niektóre z aktualnych wyzwań branży energetycznej. Dlatego wraz z postępem dekarbonizacji i zielonej transformacji wzrasta popyt na nowe talenty. Szacuje się, że powstaną miliony nowych miejsc pracy. A najbardziej pożądani będą specjaliści odpowiedzialni za stosowanie technologii i praktyk, które pozwalają na zrównoważony rozwój. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ich usługi będą szły coraz wyższe zarobki.

Rewolucja na rynku pracy. Posażna branża zaoferuje miliony etatów i najwyższe zarobki
REKLAMA

Najnowszy raport ManpowerGroup „Energy World of Work 2025” analizuje sześć globalnych trendów w branży energetycznej, a także pokazuje to, jaki mają one wpływ na rynek pracy w tej gałęzi gospodarki. Szczególnie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na czystą energię oraz wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Autorzy analizy wskazują, że z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że globalne wydatki na technologie oraz infrastrukturę czystej energii mają szansę osiągnąć 2 bln dol. w 2024 r. IEA podaje, że w 2023 r. każdego dnia zapotrzebowanie na paliwa, w tym także biopaliwa, wyniosło średnio nieco ponad 102 mln baryłek. Prognozy przewidują, że do 2030 r. ustabilizuje się ono na poziomie około 106 mln baryłek dziennie, by zacząć spadać w miarę wzrostu wykorzystania energii z alternatywnych źródeł.

REKLAMA

Duży wpływ na sektor energetyczny i światową gospodarkę wywierają m.in. wzrost inwestycji w energię ze źródeł przyjaznych dla środowiska oraz prognozowany szczyt wydobycia ropy przed 2030 r. Dekarbonizacja otworzy drogę do zielonej transformacji, której fundamentem jest rozwój technologii odnawialnych źródeł energii – mówi Karolina Grula, ekspertka rynku pracy, partner rekrutacyjny w Manpower.

Jak dodaje, tradycyjne firmy energetyczne stoją przed wyzwaniem adaptacji do nowej struktury rynku, również kraje, które opierają swoją gospodarkę na produkcji ropy, dostosowują się do zachodzących zmian. Zielona rewolucja oddziałuje na globalne łańcuchy dostaw, a także pozostałe gałęzie gospodarki tj. chociażby branża motoryzacyjna. Karolina Grula wskazuje też, że pojawiają się też nowe możliwości w obszarze czystej energii, które mają bezpośredni wpływ na rynek pracy.

Pracodawcy mierzą się z koniecznością przekwalifikowania pracowników, przygotowania ich do ról związanych ze zrównoważonym rozwojem. Organizacje zwiększają nakłady na badania i innowacje, co przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy. Kluczowe będzie zapewnienie sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej potrzeby osób zatrudnionych w sektorach związanych z paliwami kopalnymi – zaznacza ekspertka rynku pracy.

Rozwój przemysłu energii wiatrowej znacznie zmieni sytuację na rynku pracy

Według danych Global Wind Energy Council, w 2023 r. branża pobiła roczne rekordy w zakresie nowych instalacji lądowych pozyskujących energię wiatrową, osiągając ponad 100 gigawatów (GW). Sektor ten uzyskał również drugi najwyższy wynik roczny dla nowych farm morskich (11 GW). W rezultacie całkowita globalna wydajność energii wiatrowej przekroczyła niedawno 1 terawat (TW). Analitycy przewidują, że do 2030 r. moc ta zostanie podwojona i przewyższy 2 TW.

Zdaniem ekspertów rozwój przemysłu energii wiatrowej znacznie zmieni sytuację na rynku pracy, generując coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Branża już teraz mierzy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, co wskazuje na sporą lukę kompetencyjną.

Najważniejsze kwalifikacje przyszłości obejmują znajomość zaawansowanych technologii, zdolność do analizy danych oraz wiedzę o systemach energetycznych, oraz sieciach przesyłowych. Pracodawcy cenią wykształcenie techniczne, doświadczenie w energetyce odnawialnej, a także umiejętności cyfrowe i programistyczne - zauważa Karolina Grula.

W jej ocenie wzrasta potrzeba interdyscyplinarności, która łączy wiedzę techniczną z ekonomią oraz ekologią. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, uczelnie wraz z firmami tworzą dedykowane programy szkoleniowe. Eksperci będą poszukiwani na globalnym rynku pracy, co zwiększy międzynarodową mobilność zawodową.

Transformacja energetyczna stwarza nowe perspektywy kariery, ale jednocześnie wymaga ciągłego rozwoju kompetencji w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym i regulacyjnym – podkreśla ekspertka Manpower.

I dodaje, że kluczowe będzie także przekwalifikowanie pracowników z tradycyjnych sektorów energetycznych do nowych ról w przemyśle wiatrowym.

Wpływ sztucznej inteligencji na rosnące zapotrzebowanie energetyczne

Manpower twierdzi, że centra danych, niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji, są istotnymi czynnikami wzrostu popytu na energię w wielu regionach.

Eksperci z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) szacują, że w 2022 r. globalne zużycie energii w tym obszarze wyniosło 460 terawatogodzin (TWh), ale to nie wszystko, bo do 2026 r. całkowita moc niezbędna do funkcjonowania centrów danych ma szansę podwoić się, osiągając łącznie 1 tys. TWh. By sprostać tym wyzwaniom, branża inwestuje w rozwój kompetencji specjalistów oraz implementuje innowacyjne technologie wspierające wytwarzanie energii, oraz zarządzanie nią. 

Sektor energetyczny potrzebuje ekspertów umiejących łączyć wiedzę z obszaru AI i zrównoważonego rozwoju. Ważną rolę odgrywają inżynierowie efektywności energetycznej, którzy optymalizują zużycie mocy w centrach danych oraz specjaliści ds. zielonych technologii AI, projektujący energooszczędne algorytmy – stwierdza ekspertka Manpower.

Tłumaczy też, że niezmiennie poszukiwani na rynku pracy są analitycy danych wykorzystujący sztuczną inteligencję do prognozowania, zarządzania popytem na energię, jak też osoby odpowiedzialne za tworzenie inteligentnych sieci, pozwalających na integrację AI z systemami energetycznymi. Istotny wkład w budowę zielonej gospodarki odgrywają również badacze pracujący nad nowymi materiałami oraz technologiami chłodzenia dla centrów danych.

Niezbędni są też specjaliści ds. polityki energetycznej i zrównoważonego rozwoju, którzy będą kształtować regulacje wspierające innowacje przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu na środowisko - uważa Karolina Grula. 

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:

Zielona branża potrzebuje nowych talentów

Eksperci ze Światowego Forum Ekonomicznego prognozują, że zielona transformacja ma szansę stworzyć globalnie ponad 10 mln nowych miejsc pracy jeszcze w tej dekadzie. Wzrost zatrudnienia w największym stopniu napędzany będzie przez efektywność energetyczną, która może wygenerować nawet 3,2 mln etatów. Specjaliści odpowiedzialni za stosowanie technologii i praktyk, które pozwalają na zrównoważony rozwój, będą niezwykle pożądani na rynku pracy. Wraz z zapotrzebowaniem na ich doświadczenie i wiedzę będą szły wysokie zarobki.

Karolina Grula wspomina, że programy podnoszenia kompetencji i przekwalifikowania są obecnie priorytetem, mogą być odpowiedzią na niedobór talentów w sektorze zielonej energii. Umożliwiają one pracownikom z tradycyjnych branż dostosowanie się do nowych wymagań rynku.

Aby przyciągnąć młode talenty, firmy z branży energetycznej mogą oferować innowacyjne projekty oraz możliwości rozwoju w obszarze czystych technologii, a także podkreślać misję i wpływ wykonywanej pracy na ochronę środowiska - komentuje Karolina Grula.

REKLAMA

Według niej dodatkowo, zapewnienie elastycznych warunków zatrudnienia, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ale też stworzenie programów monitoringowych przyczyni się do pozyskania pracowników z młodszych generacji.

Współpraca organizacji z uczelniami przekładająca się na ofertę staży i praktyk zawodowych, również wspiera firmy w pozyskiwaniu wykwalifikowanych zespołów. Atrakcyjne dla kandydatów są przedsiębiorstwa, które inwestują w nowoczesne technologie oraz cyfryzację procesów. Decydujące jest budowanie kultury organizacyjnej opartej na innowacyjności i zrównoważonym rozwoju, która zachęci młode, zaangażowane talenty – podsumowuje Karolina Grula.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA