REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

IT rośnie jak na drożdżach. Wkrótce koniec zwolnień

Eksperci Fitch Solutions przewidują wzrosty na polskim rynku IT. Choć w 2023 roku firmy dostosowywały liczebność załogi do potrzeb (czytaj: zwalniały), to w ciągu najbliższych 11 miesięcy ten trend może się odwrócić.

04.02.2024
4:00
IT rośnie jak na drożdżach. Wkrótce koniec zwolnień
REKLAMA

Firma analityczna Fitch Solutions przygotowała raport o polskim rynku IT. Oto najważniejsze dane z dokumentu:

REKLAMA
  • 29,4 mld dol. - wartość polskiego rynku IT w 2023 roku (wzrost o 12,4 proc. rok do roku)
  • 5,6 mld dol. - przewidywany wzrost w 2024 roku (do 35 mld dol.)
  • 4,5 proc. - udział sektora w PKB Polski w 2025 roku

Z jednej strony, obserwujemy wzrost wartości rynku IT w Polsce, co na pierwszy rzut oka wydaje się optymistyczną wiadomością. Jednakże, analizując sytuację branży bardziej szczegółowo, napotykamy na szereg wyzwań, które mogą wpływać na stabilność i długoterminowy rozwój sektora. – zauważa prezes BPSC Michał Górecko.

Specjalista podkreśla, że 3,5 proc. polskiego PKB, jakie obecnie stanowi branża, to wciąż stosunkowo niewiele. Dynamiczny wzrost oznacza jednak, że IT staje się coraz ważniejszym graczem w gospodarce kraju. Największą część wydatków stanowią obecnie usługi, odpowiadające za 22,77 mld dol. To m.in. wsparcie techniczne, zarządzanie infrastrukturą IT i dostosowywanie oprogramowania do potrzeb klientów.

Polskie firmy inwestują również w nowoczesny sprzęt i infrastrukturę

Przedsiębiorstwa wydają na ten cel 3,08 mld dol. Trzykrotnie większe wydatki dotyczą zaś produkcji oprogramowania (9,02 mld dol.). Bez tych dwóch elementów trudno mówić o konkurencyjności w świecie IT.

Polska branża technologiczna nie tylko podąża za światowymi trendami, ale też je aktywnie kreuje. Pomimo obecności globalnych graczy, to właśnie rodzime firmy są siłą napędową tego sektora – zauważa prezes BPSC.

To ciekawe spojrzenie, bo polskie IT często wiąże się z outsourcingiem dla zagranicznych korporacji. Zdaniem Michała Górecko, rodzime firmy IT nie tylko dotrzymują kroku, ale często wyprzedzają rynek. Nie zmienia to jednak faktu, że Polska jest drugim najatrakcyjniejszym rynkiem na świecie pod względem outsourcingu usług IT.

Więcej wiadomości o rynku IT

Polska zaraz za Indiami

Firma GBS World przeprowadziła wywiady z menedżerami ponad 380 globalnych firm, które outsource'ują usługi IT. Oto jak przedstawia się ogólne zestawienie:

REKLAMA
  1. Indie
  2. Polska i Filipiny
  3. Egipt i Malezja

Co ciekawe, Polska przewodzi zestawieniu pod kątem wsparcia technicznego i analizy danych. Popyt na usługi naszych firm sprawia, że na rynku brakuje rąk do pracy. Jak wynika z danych DESI 2022, luka wynosi 50 tys. specjalistów IT, z czego nawet 20 proc. (czyli ok. 10 tys. pracowników) stanowią właśnie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA