REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Rewolucja na rynku pracy, połowa polskich firm IT już to zrobiła. „Przyszłość jest nieubłagana”

Branża IT przechodzi metamorfozę. Pracownicy coraz chętniej korzystają w codziennej pracy z narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ponad połowa firm nie ma z tym problemu i pozwala na to wszystkim w zespołach IT lub wybranym osobom – w zależności od stanowiska. Z badań No Fluff Jobs wynika, że ponad 70 proc. specjalistów IT zamierza edukować się w zakresie AI, a prawie 17 proc. planuje przekwalifikowanie się w tym kierunku.

27.07.2023
4:28
wynagrodzenia w it
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, polski portal IT z ogłoszeniami o pracy, już 94 proc. polskich specjalistów IT o różnych poziomach doświadczenia wykorzystuje sztuczną inteligencję w codziennej pracy, a 70,5 proc. badanych zamierza edukować się w obszarze używania ich na swoim stanowisku, w związku z rozwojem i upowszechnianiem się tej technologii. Natomiast 28,7 proc. obawia się, że w ciągu najbliższych kilku lat sztuczna inteligencja zastąpi ich w pracy. Rozwijaniem sztucznej inteligencji planuje się zająć 16,7 proc. pracowników IT.

REKLAMA

Dostęp do narzędzi AI uzależniony od zajmowanego stanowiska

Na korzystanie z narzędzi AI w codziennej pracy wszystkim pracownikom IT pozwala już 53 proc. polskich firm, natomiast w 37 proc. takie zezwolenie zależy od zajmowanego stanowiska. Część firm podchodzi z dystansem do korzystania przez pracowników ze sztucznej inteligencji, co dziesiąta zakazuje zespołom IT korzystania z niej. Jako główne powody podaje obawy o wydajność tych narzędzi oraz przed tym, że wygenerują one kosztowne błędy.

AI to technologia na topie, ale musimy pamiętać, że na ten top trafiła całkiem niedawno – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Dodaje, że można mówić o szerokim zastosowaniu od początku grudnia 2022, narzędzi przybywa w niesamowitym tempie, stąd nie można dziwić się tym pracodawcom, którzy są jeszcze sceptyczni.

Tak czy inaczej, przyszłość jest nieubłagana. Koszt treningu AI spada o 70 proc. rok do roku. Już teraz ponad połowa firm pozwala na używanie rozwiązań z tego obszaru przez wszystkich w dziale IT, a prędzej czy później większość organizacji zaadaptuje na własne potrzeby jakieś narzędzia AI i będą to narzędzia w liczbie mnogiej właśnie. Widać po tych firmach, które już z nich korzystają, że efektywność i szybkość działania wzrasta - mówi Tomasz Bujok.

Najpopularniejsze narzędzia, które mogą przyśpieszyć pracę

Najpopularniejsze narzędzia w zespołach IT:

  • ChatGPT, czyli czatbot, którego na co dzień w swojej pracy używa aż 80,2 proc. badanych.
  • GitHub Copilot, z którego korzysta 36,5 proc. badanych.
  • GPT-3/4 (26,7 proc. badanych), czyli duży model językowy, który, w przeciwieństwie do ChatGPT, nie jest „filtrowany” ani nastawiony na konwersacyjność.

Firmy, które postawią na reskilling i upskilling załogi, mogą zbierać owoce pracy dużo szybciej niż te, które wciąż będą tkwić w starym podejściu – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

REKLAMA

Dodaje, że wystarczy popatrzeć na dane z GitHuba, które uświadamiają nam, że już dziś można pisać kod o połowę szybciej przy użyciu co-pilota. Ale chodzi nie tylko o programowanie, bo HR, marketing czy sprzedaż też mają szereg powtarzalnych zadań, które wkrótce będzie można zautomatyzować lub usprawnić, uwalniając czas pracowników i pracowniczek na inne czynności.

Badania zostały przeprowadzone w lipcu 2023 roku przez Fieldstat na zlecenie No Fluff Jobs. W pierwszym badaniu wzięło udział 600 specjalistów i specjalistek IT na różnym poziomie doświadczenia, pracujących w IT. W drugim badaniu wzięło udział 100 przedstawicieli i przedstawicielek  firm różnej wielkości z branży z Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA