REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Czas speców od terraformacji Marsa i genetycznych redaktorów. Oto najbardziej pożądane zawody przyszłości

Personnel Service zauważa, że rynek pracy zmienia się praktycznie z dnia na dzień, za co odpowiada między innymi dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Jedne zawody znikają, inne dopiero powstają. Warto wiedzieć, które opcje zawodowe są najbardziej przyszłościowe – pisze firma w nowym opracowaniu. I podpowiada, na które kierunki będzie zapotrzebowanie za 5, 10 oraz 15 lat.

26.07.2023
8:30
Czas speców od terraformacji Marsa i genetycznych redaktorów. Najbardziej pożądane zawody przyszłości
REKLAMA

Personnel Service uważa, że głębokie zmiany, z którymi mamy do czynienia, odbiją się bezpośrednio na rynku pracy, i wskazuje na początku pięć zawodów, które już teraz są znane i zyskują na popularności. Na pierwszym miejscu firma wymienia specjalistów od energii odnawialnej, na których rosnący popyt wynika z poszukiwania zrównoważonych źródeł energii. Potem speców od zabezpieczeń cyfrowych.

REKLAMA

Postępuje digitalizacja, co sprawia, że bezpieczeństwo danych staje się kluczowe. To generuje zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Natomiast rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi będzie wymagał specjalistów od ich analizy i interpretacji, stąd na brak pracy nie będą narzekali inżynierowie bioinformatyki – wskazuje Personnel Service.

Dalej wskazuje na rozwój nauki zdalnej, co wygeneruje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. edukacji online.

Natomiast, żeby sprostać wyzwaniom związanym ze współczesnym stylem życia będziemy potrzebowali więcej specjalistów od zdrowia psychicznego, w tym psychologów i psychiatrów – puentuje.

Rynek pracy za dziesięć lat: czas na genetycznych redaktorów

Personnel Service podkreśla, że za dziesięć lat zyskiwać na rynku pracy zaczną niektóre z profesji, które obecnie dopiero są w powijakach.

Rozwój będącej teraz na ustach wszystkich sztucznej inteligencji spowoduje, że w najbliższych latach zwiększy się popyt na specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie AI – wskazuje firma.

W opinii ekspertów Personnel Service na brak zajęć nie będą narzekali specjaliści ds. edycji genów.

Rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie i innych dziedzinach nauki, umożliwiając precyzyjne modyfikacje DNA, które mają potencjał leczenia i zapobiegania wielu chorobom dziedzicznym oraz schorzeniom, które są uwarunkowane genetycznie – prognozują.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat jeszcze w większym stopniu upowszechnią się kryptowaluty i stojąca za nimi technologia blockchain. Pojawi się zapotrzebowanie na ekonomistów specjalizujących się w rynku kryptowalut. Dalszy rozwój technologii produkcji żywności, takich jak mięso z hodowli komórkowej, stworzy nowe miejsca pracy dla technologów żywności.

Nadal wyzwaniem pozostaną zmiany klimatu i rozwijać się będzie zrównoważony rozwój. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od zmian klimatu, którzy będą dokonywali szczegółowych analiz – przekonuje Personnel Service.

Praca za 15 lat. Tak, wciąż będziemy pracować

Personnel Service zapowiada, że w perspektywie 10 lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji, tak już za 15 lat pojawią się nowe problemy i na przykład pojawi się zapotrzebowanie na ekspertów od etyki AI.

Sztuczna inteligencja jest też zasilana ogromną ilością danych, stąd kuratorzy danych będą na wagę złota. W obszarze klimatu kluczowe będzie zrozumienie i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych, stąd powstanie zapotrzebowanie na specjalistów ds. adaptacji klimatycznej – wylicza Personnel Service.

I dodaje, że po specjalistach ds. edycji genów przyjdzie czas na speców od inżynierii biomedycznej odpowiedzialnych za projektowanie i wdrażanie terapii genowych, które mają potencjał, aby rewolucjonizować leczenie wielu chorób.

Przed nami terraformacja Marsa

Zestawienie Personnel Service wieńczy zapowiedź przyspieszenia w przemyśle kosmicznym i eksploracji Księżyca i Marsa.

Inżynierowie terraformacji będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej – prognozują eksperci rynku pracy Personnel Service (na zdjęciu: (na zdjęciu projekt marsjańskiej bazy Tvardowsky, zaprojektowanej przez studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej).

W ich opinii poszukiwani będą projektanci zaawansowanych kombinezonów kosmicznych, biologicznych ulepszeń dla astronautów, a także zoptymalizowanych interfejsów do efektywnej komunikacji i interakcji z systemami pokładowymi statków kosmicznych.

Dzięki pracy specjalistów od modyfikacji, eksploracja kosmiczna będzie bardziej bezpieczna, efektywna i otworzy nowe perspektywy dla przyszłych misji w kosmos – zauważają autorzy opracowania.

Rewolucja na miarę

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, uważa, że zmiany, które zachodzą na rynku pracy są porównywalne z rewolucjami przemysłowymi, które znamy z historii.

Czeka nas gruntowne przetasowanie oczekiwanych od pracowników kompetencji i umiejętności. To wyzwanie nie tylko dla tych, którzy już są na rynku pracy, ale też młodych, którzy decydują o swojej zawodowej przyszłości – zauważa ekspert rynku pracy.

REKLAMA

Jak dodaje, może ich czekać kariera w zawodzie, który jeszcze nie istnieje lub dopiero powstaje, ale znając trendy, można wybrać kierunek, który się rozwija i w przyszłości stać się poszukiwanym specjalistą.

Edukacja to największa inwestycja w przyszłość i warto o tym pamiętać – zaznacza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA