REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Polskie miasto na Marsie? Twardowsky robi furorę w USA, nasi studenci wracają z nagrodą

Studenci i doktoranci Politechniki Wrocławskiej, skupieni wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio, po zgarnięciu 5 tys. dolarów za drugie miejsce podczas konkursu Mars Colony Prize jadą to Waszyngtonu. Tam o swojej bazie będą opowiadać podczas International Astronautical Congress.

20.10.2019
10:13
Mars baza konkurs wyniki
REKLAMA

W finałowej rozgrywce tegorocznej edycji konkursu Mars Colony Prize znalazło się pięć ekip z USA (Emerging Futures LLC, Kent Nebergall, MIT Star City, Team Bubolaq, Wesley Stine), jedna ze Szwecji (Team Dvaraka), dwa mieszane zespoły: rosyjsko-amerykański CrowdSpace i francusko-szwajcarski Let It Be oraz dwie drużyny z Polski - obie reprezentujące Politechnikę Wrocławską. Jedna zaprezentowała swoją wizję bazy marsjańskiej Ideacity, a druga Twardowsky. 

REKLAMA

Srebrny Twardowsky! Polacy wicemistrzami świata!

Tegoroczną edycję konkursu Mars Colony Prize autorzy bazy Twardowsky zakończyli na drugim miejscu i zainkasowali za to nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów. Część ekipy wraca do domu, ale część kieruje się do Waszyngtonu. Tam o swoim pomyśle na życie na Czerwonej Planecie będą opowiadać podczas dorocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC), którego gospodarzem jest Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki. 

Za projekt bazy marsjańskiej Twardowsky odpowiada w sumie 19 osób: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik. Większość skupiona wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio. Są też wśród nich członkowie Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

Co przede wszystkim cechuje bazę marsjańską z Wrocławia Twardowsky? Bezsprzecznie samowystarczalność. Dlatego jednym z fundamentów projektu jest założenie eksportu marsjańskich dóbr na Ziemię, czy możliwość produkcji komponentów służących do rozbudowy bazy. Akwaponika zaś, czyli połączenie hodowli ryb z uprawą roślin w wodzie — to sposób na zapewnienie w Twardowskym żywności.

Twardowsky dzieliłby się na pięć jednostek połączonych wspólnym hubem w formie placu głównego, gdzie ulokowaliśmy najwięcej miejsc związanych ze spędzaniem czasu wolnego i rozrywką. Stamtąd kursowałaby kolejka, a dalej znajdowałaby się część związana z produkcją dóbr - tłumaczy zawiłości projektu Natalia Ćwilichowska.

Mieszkańcy tak zaprojektowanej bazy nie mieliby powodów do nudy.

Zaprojektowaliśmy naprawdę olbrzymią przestrzeń, do tego w układzie tarasowym, co otwiera widok na cały obiekt. Mieszkania kolonizatorów sąsiadowałyby tam z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Nie byłoby tam martwych sypialnianych uliczek, które mogłyby przygnębiać – przekonuje Orest Savytskyi, student z Wydziału Architektury, który w Twardowsky odpowiada za kwestie architektoniczne i urbanistyczne.

Ideacity na 5. miejscu

REKLAMA

Autorzy projektu Ideacity finałową rywalizację zakończyli na 5. miejscu. Za tym sukcesem stoi grupa Innspace, która nie dawno zbierała zewsząd pochwały za zwycięstwo w Student Aerospace Challenge. Innspace tworzą: wchodzą: Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego oraz Justyna Pelc i Andrzej Reinke z Wydziału Informatyki i Zarządzania. Podczas Mars Colony Prize rywalizowali z ekipami z całego świata prezentując koncepcję miasta idealnego, którego większość zabudowy miałaby znaleźć się pod marsjańskim gruntem. 

Największą część obszaru zajmą uprawy, będące źródłem żywności dla całej kolonii. Kolejną rozbudowaną strefą będzie ta przemysłowa, na którą złożą się magazyny, produkcja, fabryki i oczyszczalnie. Ważnym punktem będzie ośrodek badawczy, połączony z placówkami medycznymi. Uwzględniliśmy również m.in. hotel, dom modlitw, placówki edukacyjne, centrum sportowe i ogrody — tłumaczy założenia projektu Justyna Pelc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA