REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Nauka

Studenci z Wrocławia zbudują bazę na Marsie? Lada moment finał prestiżowego konkursu

Zwieńczenie czterodniowej konferencji Mars Society zaplanowano na najbliższą niedzielę. Wtedy poznamy zwycięzców zmagań o skonstruowanie najlepszej bazy na Marsie. W finale znalazły się dwie ekipy z Politechniki Wrocławskiej.

18.10.2019
8:52
Mars baza konkurs wyniki
REKLAMA

Tegoroczne zmagania w konkursie Mars Colony Prize są wyjątkowo zaciekłe. Ponieważ poziom naukowy zaprezentowanych przez zespoły z całego świata prototypów był tak wysoki — zdecydowano się zorganizować półfinały. 

REKLAMA

Zespoły wzięły pod uwagę wszystkie aspekty kolonizacji Marsa i wiele z nich znalazło nowe, unikalne rozwiązania. Pojawiło się tak wiele cudownych propozycji, że aż bolesne było zmuszanie uczestników do zawężenia pola działania. Wspaniale było zobaczyć, jak wyzwanie, jakim było otwarcie nowego rozdziału w historii ludzkości jako gatunku podbijającego kosmos, zainspirowało i zmobilizowało talent, nadzieje i marzenia ludzi z całego świata. To pokazuje, że kolonizacja Marsa może zjednoczyć ludzkość — tłumaczył te zmiany dr Robert Zubrin, prezes Towarzystwa Mars Society.

Wśród 25 półfinalistów znalazły się studenckie zespoły USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii i Izraela. Polskę reprezentowały dwie ekipy — obie z Politechniki Wrocławskiej i chwaliły się projektami „Ideacity” i „Twardowsky”.

Polskie zespoły bardzo dobrze spisały się na tle konkurencji i w komplecie zameldowały się w wielkim finale. O główną nagrodę będą walczyć ze studentami z Rosji, Szwecji, USA, Francji i Szwajcarii. To, komu przypadnie w udziale pierwsze miejsce (nagroda 10 tys. dolarów), komu drugie (5 tys. dolarów), a komu trzecie (2,5 tys. dolarów) – będzie jasne po specjalnej gali planowanej na najbliższy weekend - 19 października.

Integracja społeczna i samowystarczalność

Projektanci "Ideacity" — grupa Innspace — postawili na koncepcje zrównoważonego miasta, w przeważającej części znajdującego się pod ziemią. Chcą, żeby mieszkańcy tej bazy jak najwięcej się ze sobą integrowali.

Centrum jest miejscem spotkań i rozrywki dla całej kolonii, mamy sporo budynków mieszkalnych, które są podzielone na strefy prywatne i wspólne. Postawiliśmy duży nacisk na integrację społeczną. Dzięki temu mieszkańcy kolonii będą mogli dobrze się poznać i poczuć wspólnotą, co znacząco wpłynie na jakość ich życia  

— tłumaczy Justyna Pelc z wrocławskiego Wydziału Informatyki i Zarządzania, członkini Innspace.

"Twardowsky" z kolei to wspólne dzieło studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej, skupionych wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio. Im przyświecał cel stworzenia bazy nawet dla tysiąca osób, która będzie w jak największym stopniu samowystarczalna. Ekonomiczny komfort można byłoby uzyskać przez eksport marsjańskich dóbr. Kolonia potrafić również wytwarzać żywność dla swoich mieszkańców, ale też energię, ubrania i przedmioty codziennego użytku.

Zaprojektowaliśmy naprawdę olbrzymią przestrzeń, do tego w układzie tarasowym, co otwiera widok na cały obiekt. Mieszkania kolonizatorów sąsiadowałyby tam m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Nie byłoby tam więc martwych sypialnianych uliczek, które mogłyby przygnębiać

— przekonuje Orest Savytskyi, student z Wydziału Architektury, który w "Twardowsky" odpowiada za kwestie architektoniczne i urbanistyczne.

Mars z polskimi bazami? Oglądaj finał na żywo

REKLAMA

Konferencja Mars Society to jednak nie tylko wybór najlepszego na świecie projektu dotyczącego przyszłej bazy na Marsie. Temat spotkania: "Rewolucja kosmicznego startu" z pewnością zgromadzi wybitnych naukowców, decydentów politycznych, przedsiębiorców, dziennikarzy i rzeczników przestrzeni kosmicznej. Porządek obrad obejmie szereg rozmów plenarnych, dyskusji panelowych i debat publicznych dotyczących kluczowych kwestii związanych z eksploracją Marsa.

Zaprezentowane będą wyniki badań z misji Curiosity and InSight oraz orbitrów Mars Express, ExoMars Trace Gas, Mars Reconnaissance i MAVEN. Nie zabraknie także najnowszych informacji o zbliżających się misjach: ExoMars i Mars 2020. Będzie też relacja z dokonań łazika Opportunity na Czerwonej Planecie. Całe wydarzenie będzie można oglądać online.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA