REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Polska na pierwszym miejscu w UE. Ale powodów do radości nie mamy żadnych. Chodzi o wzrost cen

Wzrost cen na Starym Kontynencie wciąż przyspiesza – wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego. Inflacja wzrosła w całej UE, w strefie euro i 21 krajach członkowskich, z czego najbardziej w Polsce.

16.04.2021
11:38
Ceny w Polsce wzrosły o 4,4 proc.
REKLAMA

W marcu 2021 r. zharmonizowany wskaźniki cen konsumpcyjnych HICP w Unii Europejskiej wyniósł 1,7 proc. Miesiąc wcześniej było to 1,3 proc. I 1,2 proc. rok wcześniej. W strefie euro ceny wzrosły o 1,3 proc., w lutym było to 0,9 proc., a rok wcześniej 0,7 proc.

REKLAMA

W porównaniu z lutym w trzech państwach członkowskich inflacja spadła, w trzech nie zmieniła się i wzrosła w pozostałych dwudziestu jeden.

 class="wp-image-1409761"
Źródło: Eurostat

Najniższymi wskaźnikami HICP pochwalić się mogą w Grecji (-2,0 proc.), Portugalii, Malcie, Irlandii i Słowenii (po 0,1 proc.). Najbardziej ceny wzrosły w Polsce (4,4 proc.), na Węgrzech (3,9 proc.), w Rumunii i Luksemburgu (2,5 proc.).

Inflacja HICP w Polsce mocno przyspieszyła, ceny wzrosły z 3,6 proc. w lutym do 4,4 proc. w marcu, czyli najwyższego poziomu od grudnia 2011 roku (4,6 proc.).

Ceny w Polsce rosną czterokrotnie szybciej niż w Unii Europejskiej

Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR, były szef analiz Ministerstwa Finansów, na podstawie danych Eurostatu wyliczył, że inflacja bazowa (HICP bez najbardziej wrażliwych na wahania cen energii i żywności) była jeszcze wyższa i wyniosła 5,2 proc. w ujęciu rocznym.

Wzrost inflacji bazowej był czterokrotnie szybszy niż w UE, dwukrotnie szybszy niż w regionie. Podatek inflacyjny pomaga budżetowi, relacja długu wyrasta, ale płacą konsumenci i posiadacze depozytów

– wskazał dr Sławomir Dudek.

W czwartek o 14.00 dane o inflacji bazowej w marcu, wyliczanej na podstawie danych GUS, podał Narodowy Bank Polski. Wyniosła 3,9 proc. po wzroście z 3,7 proc. w lutym.

Inflacja CPI według GUS wyniosła 3,2 proc.

W czwartek Główny Urząd Statyczny opublikował pełne dane o marcowej inflacji CPI, wyliczanej w odmienny sposób od unijnego wzrostu cen HICP.

Odczyt się nie zmienił, ceny poszły w górę o 3,2 proc. w stosunku do marca 2020 r. i o 1 proc. w porównaniu z lutym 2o21 r.

REKLAMA
 class="wp-image-1408441"
Źródło: GUSs

Wzrost był nieco większy niż spodziewał się rynek. Przed szybkim szacunkiem inflacji, który GUS opublikował 31 marca, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że nieco niższego odczytu. Odpowiednio: 2,9 i 0,7 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA