REKLAMA

Namieszali w przepisach o handlu w niedzielę. Teraz zakaz pracy dostaną wszyscy

Zakazem prowadzenia handlu w niedzielę zostaną objęci nie tylko przedsiębiorcy, jak jest obecnie, ale wszyscy bez wyjątku. To oznacza zakaz jakiejkolwiek sprzedaży w kościele czy warzyw i owoców przez rolnika. Taki jest efekt zmiany ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, jaki ostatnio przyjął Sejm, wprowadzając wolne w Wigilię. Na tę drobną, ale istotną zmianę zwrócili prawnicy Biura Legislacyjnego Senatu, ale nie wiadomo, czy jest to tylko zwykły błąd wynikający z pośpiechu i bałaganu podczas prac w parlamencie.

Namieszali w przepisach o handlu w niedzielę. Teraz zakaz pracy dostaną wszyscy
REKLAMA

Biuro Legislacyjne Senatu napisało opinię do nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz o ograniczeniu handlu w niedzielę. Okazuje się, że przyjęta przytłaczającą większością głosów ustawa wykreśla przepis mówiący o tym, że zakaz handlu w niedzielę, od którego są pewne wyjątki, dotyczy tylko przedsiębiorców. Skutki tej zmiany mogą być poważne.

REKLAMA

Wolne w Wigilię za handlową niedzielę

Na stronie Senatu pojawiła się opinia do uchwalonej przez Sejm ustawy i wynika z niej, że przy okazji ustanawiania Wigilii dniem wolnym (od przyszłego roku), nadano nowe brzmienie całemu art. 1 ustawy z o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Chodzi o to, że wykreślono cały zapis mówiący o tym, że przepisy ustawy o handlu w niedzielę stosuje się do przedsiębiorców. Teraz zakaz obejmie wszystkich.

Z uzasadnienia do ustawy wynika, że intencją projektodawcy było przede wszystkim ustanowienie dniem wolnym Wigilii Bożego Narodzenia, a nie wyrugowanie przepisu określającego, do których podmiotów ma ona zastosowanie. Taki aspekt nowelizacji nie był podnoszony w dyskusji na temat ustawy w Sejmie – czytamy w opinii Aldony Figury, głównego legislatora Senatu.

 class="wp-image-2622085"

Senacka ekspertka uważa, że trzeba przeprowadzić ponowną analizę tej zmiany w celu oceny jej prawidłowości z punktu widzenia zasad poprawnej legislacji.

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać w tych tekstach:

Nie wiadomo jednak, czy taka zmiana została wprowadzona przypadkowo, czy też jest to przykład celowej ingerencji w treść ustawy w stylu słynnego „lub czasopisma”. Jeśli wykreślenie zapisu mówiącego o tym, że zakaz handlu w niedzielę dotyczy tylko przedsiębiorców, to będzie to mieć poważne konsekwencje dla całego rynku i wielu podmiotów.

Cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” radca prawny Paweł Sych z kancelarii PCS | Littler zwraca uwagę, że opisywana zmiana w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę obejmie również te podmioty, które z mocy przepisów obecnie mogą prowadzić handel – jako działalność poboczną, np. obok działalności charytatywnej.

Zakaz handlu dla wszystkich

REKLAMA

Ucierpią więc rolnicy sprzedający owoce i warzywa na straganach, koła gospodyń wiejskich, różne stowarzyszenia, a także związki wyznaniowe i kościoły. Mówiąc obrazowo, ksiądz podczas ogłoszeń duszpasterskich nie będzie mógł zachęcić do zakupu prasy katolickiej w zakrystii, jeśli msza będzie odbywać się w niedzielę niehandlową.

Przypomnijmy, że nowelizację ustawy o dniach wolnych poparł 27 listopada niemal cały Sejm – „za” zagłosowało aż 403 posłów, a „przeciw” jedynie 10 przy 12 wstrzymujących się od głosu. Nowelizacja ustawy o dniach wolnych zakłada, że za niepracującą Wigilię (od 2025 r.) zostanie wprowadzona trzecia niedziela handlowa w grudniu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA