REKLAMA

Gospodarkę USA czekają zmiany? To radykalny zwrot

Jeśli Partia Republikańska zdecyduje się wdrożyć plan gospodarczy zaproponowany przez Heritage Foundation, czołowy konserwatywny think tank, może to znacząco wpłynąć na przyszłość Stanów Zjednoczonych. Proponowane reformy, dotyczące m.in. rynku pracy i edukacji, mogą wywołać istotne zmiany w amerykańskim społeczeństwie. Paweł Szałamacha, członek Zarządu NBP, w programie TV „Obserwatora Finansowego” omawia, jak te inicjatywy mogą przekształcić amerykańską gospodarkę i wpłynąć na układ sił w kraju.

ROR-y z bonusami kuszą promocjami
REKLAMA
REKLAMA

Gość OFTV zwraca uwagę na zapowiedzi Republikanów dotyczące szerokiej reorientacji polityki gospodarczej.

Republikanie zapowiedzieli bardzo gruntowną reorientację polityki gospodarczej. To nie dotyczy jedynie sfery polityki pieniężnej, ale obejmuje szeroko zakrojony, radykalny zwrot, który zarysował się podczas ich konwencji oraz kolejnych wystąpień – powiedział.

Co planuje Heritage Foundation?

Szałamacha podkreślił równieżże program proponowany przez Heritage Foundation już teraz odgrywa sporą rolę w amerykańskiej kampanii wyborczej, służąc jako ostrzeżenie przed planami Republikanów.

Obecnie w tej amerykańskiej kampanii wyborczej pojawia się argument dotyczący programu Heritage. Jest używany jako pewna przestroga: „Zobaczcie, co oni chcą zrobić, co proponują”. Dotychczas poznaliśmy jedynie sam program wyborczy kandydatów republikańskich, czyli tzw. Platformę Wyborczą – zauważył Szałamacha.

Pomiędzy platformą Republikanów a Heritage pozostaje jeszcze sfera niepewności. W dokumencie pojawiają się interesujące koncepcje dotyczące polityki pieniężnej i roli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Heritage proponuje zmianę ustawy o Rezerwie Federalnej, która uchyliłaby obowiązek Fedu dbania o poziom zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych – stwierdził członek Zarządu NBP

Omówił również historyczne tło obecnego mandatu Rezerwy Federalnej, podkreślając krytyczne stanowisko Heritage wobec tej polityki.

Podwójny mandat został wpisany do ustawy o OFE w latach 70. XX w., obejmując nie tylko podstawowy cel, jakim jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, czyli kontrola inflacji, ale także maksymalizację poziomu zatrudnienia. Jest to wyraźnie zapisane w ustawie. Od tego czasu minęło już 40 lat i wielu ekonomistów i analityków, uważa, że ten podwójny mandat jest dysfunkcjonalny. Dwa pokolenia od tego okresu już pokazują, że to był błąd. Należy zmienić tę ustawę i nakazać rządowi koncentrowanie się jedynie na inflacji – dodał.

Więcej o inflacji przeczytasz na Bizblog.pl:

Ochrona pozycji dolara

Podkreślił również, że Republikanie na swojej platformie zobowiązali się do ochrony pozycji dolara jako waluty rezerwowej świata, choć nie przedstawili konkretnych planów w tym zakresie.

Republikanie w swoim budżecie zapowiedzieli, że będą chronić pozycję dolara jako waluty rozliczeniowej i waluty rezerwowej świata. Niestety, nie sprecyzowali, w jaki sposób zamierzają to osiągnąć, pozostawiając te detale niedoprecyzowane. Możemy jednak przypuszczać, że ich strategia zakłada wzmocnienie amerykańskiej gospodarki, co automatycznie umocni pozycję dolara. Warto zauważyć, że instytucja Heritage Foundation nie koncentruje się bezpośrednio na statusie dolara. Zamiast tego, proponują zakaz wprowadzenia cyfrowego dolara przez bank centralny (CBDC). Uważają, że wprowadzenie takiej waluty cyfrowej należy wykluczyć, a Fed powinien skoncentrować się wyłącznie na inflacji, unikając eksperymentów z walutą cyfrową – zaznaczył Szałamacha.

Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube: Obserwator Finansowy

„Obserwator Finansowy” to portal i wydawnictwo tworzone przez redakcję OF oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.

REKLAMA

Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl obecny jest na rynku już od prawie 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W 2023 r. znalazł się w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Jako drukowany kwartalnik dostępny jest w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA