REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Energetyka potrzebuje pracowników. Perspektywy są bardzo dobre

Optymistyczne wieści z energetyki i branży usług komunalnych: w ostatnim kwartale roku 41 proc. firm planuje utworzyć nowe etaty. A co z cięciami? Te przewiduje niemal co piąte przedsiębiorstwo.

01.10.2023
8:39
magazyny-energii-UE-Tauron
REKLAMA

Firmy zdradziły swoje plany rekrutacyjne w badaniach Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Energetyka i usługi komunalne podobnie jak branża transportu, logistyki i motoryzacji, odnotowali jedną z najwyższych prognoz netto zatrudnienia spośród ośmiu analizowanych sektorów.

REKLAMA

Oferty pracy. Jest apetyt na więcej

Wskaźnik ten, będący różnicą pomiędzy odsetkiem firm planujących zwiększać zatrudnienie, a odsetkiem pracodawców planujących redukcję etatów, wzrósł o 22 punkty procentowe w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 roku.

Wzrost prognozy netto w porównaniu z poprzednim kwartałem sugeruje, że firmy tego sektora są w fazie rozwoju, a co za tym idzie poszukują nowych pracowników. Możemy więc spodziewać się nie tylko większej liczby ofert pracy czy konkurencyjności wynagrodzeń, ale także rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia – komentuje Karolina Grula, ekspertka rynku pracy oraz partner rekrutacyjny w Manpower.

Więcej wiadomości o rynku pracy:

Wypowiedzenie wręczy niemal co piąta organizacja

Od października do końca grudnia 41 proc. firm sektora energetyki i usług komunalnych chce zatrudniać nowych pracowników, zmniejszenie liczby etatów przewiduje 19 proc. organizacji, a 10 proc. pracodawców nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas. Żadnych zmian w strukturach zatrudnienia nie planuje natomiast 30 proc. przedsiębiorstw tej branży.

Niemniej lepiej niż firmy w Polsce, radzi sobie biznes w skali całego regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze dla regionu EMEA na czas od października do końca grudnia wynosi bowiem +28 proc. Wzmożone działanie rekrutacyjne planuje 45 proc. organizacji, 17 proc. liczy się zaś koniecznością redukcji etatów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA