REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury /
  3. Poradniki
  4. Emerytury - poradniki

Emerytura mundurowa. Ile wynosi? Na jakich zasadach można dorobić?

Emerytury mundurowe objęte są innymi przepisami niż te powszechne, wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Funkcjonariusze nabywają do nich prawo wcześniej, jednak od 2025 r. wprowadzone zostaną pewne istotne zmiany w zakresie przechodzenia na emeryturę policyjną.

02.04.2024
22:08
Emerytura mundurowa. Ile wynosi?
REKLAMA

Emerytura dla policjantów na starych i nowych zasadach

REKLAMA

Dotychczas na emeryturę policyjną mogli przejść funkcjonariusze, którzy przepracowali 15 lat. Już w przyszłym roku od 1 stycznia 2025 r. wprowadzone zostaną istotne zmiany, jednak nie obejmą one wszystkich zainteresowanych. Ci, którzy zostali przyjęci do służby przed 1 stycznia 2013 r., zachowają prawo do emerytury na starych zasadach. Oznacza to, że będą mogli na nią przejść po 15 latach pracy. Mają również prawo służyć dalej, co wpłynie na wysokość świadczenia. Jeśli:

  • przejdą na emeryturę po 15 latach – wysokość emerytury będzie naliczana z ostatniego miesiąca służby, co oznacza, że policjant otrzyma około 40 proc. wymiaru,
  • przejdą na emeryturę po 25 latach – podstawa wymiaru obliczana będzie z 10 lat służby, a jej wysokość wyniesie około 60 proc. podstawy wymiaru.

Natomiast policjanci, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 2013 r., będą musieli przepracować 25 lat, aby uzyskać prawo do emerytury. Nie będą mieli prawa wyboru pomiędzy tak zwanym pierwszym a drugim wariantem. Na bardzo podobnych zasadach funkcjonują emerytury wojskowe, zwłaszcza w zakresie obliczania wysokości świadczenia.

Ile wynosi emerytura mundurowa?

Kwota emerytury mundurowej zależy w dużej mierze od tego, ile lat policjant pełnił służbę. Niemniej jednak, zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, maksymalny wymiar emerytury mundurowej nie może przekroczyć 75 proc. podstawy wymiaru. Nie wlicza się do niej dodatku:

  • pielęgnacyjnego,
  • dla sierot zupełnych,
  • kombatanckiego,
  • za tajne nauczanie.

Emerytury mundurowe podlegają rewaloryzacji, która – jak pokazuje 2023 r. – może być niezwykle korzystna. Wynosiła ona bowiem 12 proc., przez co emeryci mundurowi otrzymali większe podwyżki niż aktywni zawodowo policjanci. Wysokie emerytury mundurowe zachęcają do odejścia ze służby, co dobrze pokazują dane statystyczne. Obecnie emerytów mundurowych jest więcej niż policjantów w służbie czynnej.

Więcej o emeryturach przeczytasz na Bizblog.pl:

Czy mundurowy na emeryturze może pracować?

Mundurowi przechodzący na emeryturę bardzo często podejmują dodatkowe zatrudnienie. Mają do tego prawo, jednak ich pensja nie może przekroczyć 70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli oscyluje w okolicach 70-130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, emeryt otrzyma świadczenie proporcjonalnie niższe, jednak będzie ono obniżone o maksymalnie 25 proc.

Oznacza to, że pracujący emeryt mundurowy nie traci prawa do świadczenia, nawet jeśli w pracy cywilnej zarabia, przykładowo, kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Dwie emerytury dla mundurowego – kiedy można je pobierać?

REKLAMA

Emeryci mundurowi, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, mogą uzyskać prawo do dwóch emerytur – mundurowej oraz zwykłej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku emerytury zwykłej nie uwzględnia się okresów składkowych przypadających na czas służby zawodowej.

Większość emerytów korzysta z możliwości doliczenia do wysługi emerytalnej okresów pracy cywilnej. Jak wskazują przepisy, maksymalna emerytura nie może być wyższa niż 75 proc. podstawy wymiaru. Ten wynik osiągają jedynie funkcjonariusze z bardzo długim stażem pracy. Emeryci, którzy przystąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r., mają prawo pobierać wyłącznie jedno świadczenie – emeryturę mundurową albo wypłacaną z FUS. Wynika to z faktu, iż okres pracy cywilnej z mocy prawa doliczany jest do okresu służby.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA