REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Wzrost mundurówki dla żołnierzy zawodowych. Weszły nowe stawki

Żołnierzom zawodowym przysługuje w tym roku wyższy ekwiwalent pieniężny za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze. W połowie stycznia weszła w życie aktualizacja stawek mundurówek, a pierwsze wypłaty mają nastąpić najpóźniej w marcu. Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że podwyżki te będą kosztować budżet około 60 mln zł rocznie.

06.02.2024
6:23
Wzrost mundurówki dla żołnierzy zawodowych. Weszły nowe stawki
REKLAMA

19 stycznia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw znowelizowane rozporządzenie w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze. Są to tak zwane mundurówki, czyli ekwiwalent pieniężny mundurowania, którego żołnierz nie otrzymał.

REKLAMA

Wyższe mundurówki

Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że przez pierwsze 60 miesięcy służby zawodowej szeregowy otrzyma 563 zł z przeznaczeniem na umundurowanie i wyekwipowanie, a także pranie i czyszczenie umundurowania i wyekwipowania. Stawka ta jest identyczna w przypadku obu płci i jest jedynie symbolicznie wyższa niż dotychczas.

Jeśli jednak szeregowy ma za sobą więcej niż 60 miesięcy służby zawodowej, to w zależności od rodzaju wojsk dostanie od 2416 zł (Marynarka Wojenna) do 2969 zł (jednostki powietrznodesantowe, kawaleria powietrzna, obrona wybrzeża, Żandarmeria Wojskowa, 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy). Powyższe stawki dotyczą jednak tylko mężczyzn, bo w przypadku kobiet są wyraźnie wyższe – od 2908 zł do 3007 zł.

Więcej o wojsku przeczytacie w tych tekstach:

Wynagrodzenie i zakwaterowanie

Stawki po pięciu latach służby są wyższe, ponieważ pieniądze te mają wystarczyć na zakup lub szycie na miarę umundurowania i wyekwipowania, zakup lub wykonanie oznak wojskowych (baretek, które zgodnie z przepisami ubiorczymi mogą być noszone na umundurowaniu, a także oznak rozpoznawczych do umundurowania galowego i wyjściowego, stopni wojskowych), a także pranie i czyszczenie umundurowania i wyekwipowania, w tym umundurowania polowego.

REKLAMA

Warto przy okazji zaznaczyć, że wynagrodzenie zasadnicze w przypadku szeregowych wynosi od 4960 zł netto, a żołnierzom przysługuje także zakwaterowanie. Można wybrać mieszkanie służbowe, miejsce w internacie lub comiesięczne świadczenie mieszkaniowe w wysokości od 480 do 1500 zł. Każdy kandydat na żołnierza zawodowego może ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w dowolnie wybranej przez siebie jednostce wojskowej na terenie całego kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA