REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć? Ile można zarobić?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z wieloma formalnościami, ale również kosztami. Rozwiązaniem dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w biznesie, jest działalność nierejestrowana. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją prowadzić?

04.06.2024
22:12
Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć? Ile można zarobić?
REKLAMA

Czym jest działalność nierejestrowana?

REKLAMA

Ustawa Prawo Przedsiębiorców precyzyjnie reguluje kwestię działalności nierejestrowanej. Zgodnie z przepisami, jest to działalność prowadzona przez osobę fizyczną, z której miesięczny przychód nie może przekroczyć 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Decydując się na działalność nierejestrowaną, nie trzeba odprowadzać składek ZUS, a jedynie rozliczać się z podatku dochodowego. Z tej formy prawnej nie można natomiast skorzystać, jeśli:

  • przedsiębiorca w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadził działalność gospodarczą (bez względu na to, jak długo była ona zarejestrowana),
  • przedmiotem działalności jest sprzedaż towarów lub realizacja usług, na które wymagane jest posiadanie licencji, koncesji czy zezwoleń,
  • działalność ma być prowadzona w ramach umowy spółki cywilnej.

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Chcąc prowadzić działalność nierejestrowaną, nie trzeba dopełniać formalności, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej działalności gospodarczej. Nie ma obowiązku rejestracji, nie dokonuje się zgłoszeń w urzędach. Rozliczenie podatkowe składamy po zakończeniu roku w deklaracji PIT. Wtedy też należy opłacić podatek od uzyskanych przychodów.

Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną jest sporządzenie ewidencji sprzedaży, na podstawie której można ustalić, czy w danym miesiącu został przekroczony limit przychodów. W tego rodzaju działalności najczęściej możemy skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, ujmując sprzedaż w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej albo wystawiając faktury (również dla osób fizycznych).

Więcej poradników przeczytasz na Bizblog.pl:

Limit przychodu w działalności nierejestrowanej

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 70 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mając na uwadze obowiązująca kwoty, jest to 3 181,50 zł brutto (do 30 czerwca 2024 r.) oraz 3 225 zł brutto (od 1 lipca 2024 r.).

Górna granica przychodu dotyczy każdego miesiąca, dlatego nie jest możliwe sumowanie przychodów w stosunku rocznym.

Kiedy działalność nierejestrowana przekształca się w działalność gospodarczą?

Chcąc przekształcić działalność nierejestrowaną w działalność gospodarczą, należy złożyć w CEiDG odpowiedni wniosek. Kiedy? Przede wszystkim wtedy, gdy przekroczymy miesięczny limit przychodów. W takim przypadku na założenie działalności mamy siedem dni.

Co istotne, działalność nierejestrowana staje się działalnością gospodarczą już od dnia, w którym doszło do przekroczenia limitu, a nie dopiero po zakończeniu miesiąca. Rejestracja firmy będzie też obowiązkowa dla osób, które planują rozszerzyć działalność, świadcząc usługi bądź sprzedając produkty wymagające licencji, koncesji albo pozwolenia.

Kiedy warto zdecydować się na działalność nierejestrowaną?

REKLAMA

Działalność nierejestrowana to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie planują osiągać wysokich przychodów albo po prostu, chcą „wybadać” rynek. Koszty jej prowadzenia są stosunkowo niskie, gdyż nie ma obowiązku opłacania składek ZUS (nawet składki zdrowotnej), określania siedziby przedsiębiorstwa ani dopełniania formalności księgowych. Jedynym zadaniem jest rozliczanie się z podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać o możliwej kontroli urzędników, podczas której będziemy musieli wykazać przychody osiągane w kolejnych miesiącach.

Chcąc prowadzić działalność nierejestrowaną, musimy też sprawdzić, czy ustawodawca nie nakłada na nas obowiązku dokonania innych zgłoszeń, na przykład do sanepidu. Warto też pamiętać, że w niektórych branżach założenie działalności gospodarczej nie jest wymogiem, dlatego nie możemy prowadzić działalności nierejestrowanej nawet, jeśli spełniamy pozostałe warunki. Dotyczy to sprzedaży alkoholu bądź świadczenia usług przez fizjoterapeutów, chociaż katalog jest oczywiście o wiele szerszy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA