REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Rząd zwiększy dług publiczny i będzie budował drogi. Tak chce odbudować gospodarkę

Ponad trzy miliardy złotych trafią na Fundusz Dróg Samorządowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że poprzez budowę dróg będą tworzone nowe miejsca pracy i lepsze warunki do rozwoju gospodarczego. Sposobem na odbudowę polskiej gospodarki mają być wydatki z budżetu państwa oraz zwiększanie długu publicznego.

15.04.2020
12:59
Dług publiczny. Rząd będzie budował drogi, by odbudować gospodarkę
REKLAMA

Fot. Adam Guz/KPRM

REKLAMA

To bardzo ważny przekaz - my będziemy zwiększać dług publiczny, bo budżet państwa i dług publiczny są głównym impulsem stymulowania gospodarki. Takim impulsem też jest Fundusz Dróg Samorządowych, który dzisiaj opiewa na ponad 3 mld zł.

- powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem przedstawili założenia Funduszu Dróg Samorządowych, który w tym roku ma być wart przeszło 3 mld zł. W rozumieniu rządu ma być „istotnym elementem walki z gospodarczymi skutkami koronawirusa”. 

„Dodatkowe środki na Fundusz Dróg Samorządowych ma być impulsem do rozwoju zarówno dla samorządów, jak też małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu można będzie tworzyć nowe miejsca pracy i stwarzać mniejszym firmom realne warunki do rozwoju” – przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że „Fundusz Dróg Samorządowych ma także cel aktywizowania małych i średnich firm. „To miejsca pracy dzisiaj tak potrzebne w praktycznie każdym samorządzie w Polsce” – ocenił Adamczyk. W sumie Fundusz zakłada budowę, przebudowę lub remont 3467 km dróg, w tym: ok. 1708 km dróg powiatowych i ok. 1759 km dróg gminnych. W ciągu najbliższych 9 lat FDSW ma wydać nawet 36 mld zł.

Program 500+ zostaje, dług publiczny będzie rosnąć

Premier zapowiedział też, że nikt w rządzie nawet nie myśli o wstrzymaniu ze względu na pandemię koronawirusa takich programów socjalnych jak 500+. Nie ma także mowy o trzymaniu długu publicznego w tych czasach na mocnej i krótkiej zarazem smyczy. Przy okazji szef rządu pochwalił tarczę antykryzysową, w ramach której przedsiębiorcy mieli złożyć już ponad 800 tys. wniosków.

Będziemy zwiększać dług publiczny, by móc w jak najbliższym czasie móc restartować gospodarkę

- obiecał Mateusz Morawiecki.

Kula śnieżna środków budżetowych

Według premiera Mateusza Morawieckiego zaprezentowany Fundusz uzupełnia inne działania rządu jak tarcza antykryzysowa, czy dopłaty do miejsc pracy. I te elementy - jego zdaniem - zaczną coraz lepiej i efektywniej działać.

REKLAMA

Premier uważa, że ta swoista „kula śniegowa środków budżetowych” w najbliższym czasie ma się tylko rozpędzać. Jednocześnie twierdzi, że trzeba odpowiednio zaplanować restart gospodarki. I trzeba przy tej okazji przygotować się na trwającą walkę przez długie miesiące. Aż do wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach. Ten program to ponad 3 mld zł i chcemy przeznaczyć dodatkowe środki na drogi samorządowe, żeby przekazać impuls rozwojowy dla samorządów i małych i średnich firm

– powiedział premier.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA