REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Samorządy

ZUS wypuścił przelewy. I zdradza sposób na szybkie wypłaty w ramach tarczy antykryzysowej

W środę pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. Na 86 tys. rachunków wpłynie postojowe. ZUS zachęca do występowania o świadczenia przez PUE, bo to zdecydowanie przyspiesza rozpatrywanie wniosków i wypłatę pieniędzy.

14.04.2020
19:08
jaką dostanę emeryturę
REKLAMA

Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w środę 15 kwietnia. ZUS przeleje wtedy na konta 86,2 tys. osób pierwsze świadczenia postojowe. Będą to środki w łącznej wysokości ponad 172 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych na rachunki przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie

– poinformowała prezes ZUS.
REKLAMA

Do 14 kwietnia w ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 570 tys. wniosków. Lwia ich część, ponad 450 tys., dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej., które przewidują, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty, a także o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Wnioski złożone przez PUE ZUE rozpatrywane są automatycznie

W przypadku pytań lub wątpliwości można skorzystać z pomocy telefonicznej. Konsultanci ZUS są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18 pod numerem infolinii 22 560 16 00. Aby połączyć się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, należy wybrać „0”, a następnie temat rozmowy 7: wsparcie dla przedsiębiorców.

Można też w skorzystać z numerów telefonu 22 290 87 02 i 22 290 87 03 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7. do 15).

Wnioski o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty a także wnioski o świadczenia postojowe można przekazać:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • za pośrednictwem strony gov.pl,
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Zachęcamy do składania wniosków elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie

– zachęca profesor Gertruda Uścińska.

Obsługa wniosków papierowych też została zautomatyzowana

W ubiegłym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi wniosków.

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomoc dotarła do przedsiębiorców jak najszybciej, dlatego uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi wniosków. Ułatwi nam to weryfikację składanych dokumentów

– zapewnia prof. Gertruda Uścińska.
REKLAMA

Część wniosków trafia do ZUS drogą tradycyjną w postaci papierowej. Zakład zapewnia, że i w tym przypadku wykorzysta specjalne narzędzia.

Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków. Tego typu system był wykorzystywany przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system

– przypomniała prezes ZUS.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA