REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Ważne info dla składających wnioski

Sporo dzieje się od początku roku wokół programu Czyste Powietrze. Zaczęło się od problemów z pieniędzmi, po tym jak okazało się, że poprzedni rząd nie zostawił na to złamanego grosza. Do tej pory aktywiści antysmogowi utrzymują, że nie ma przygotowanego dalej scenariusza finansowego na kolejne lata funkcjonowania programu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska temu zaprzecza, a resort finansów ogłasza dodatkowo dobrą nowinę.

22.04.2024
8:17
Zmiany w programie Czyste Powietrze. Ważne info  dla składających wnioski
REKLAMA

Aktywiści antysmogowi ze względu na program Czyste Powietrze nie zostawiają na rządzących suchej nitki. I przekonują, że mamy do czynienia z malowaniem trawy na zielono. Bo owszem, pieniądze z takich unijnych funduszy jak KPO czy FEnIKS z pewnością pomogą, ale - ich zdaniem - starczą w porywach na dwa najbliższe lata. A co dalej? Dlatego apelują do rządu o przedstawienie planu finansowania programu Czyste Powietrze na lata 2024–2027, z perspektywą do 2030 r. 

REKLAMA

Trzeba uruchomić dodatkowe źródła finansowania, w tym też te pochodzące z unijnego systemu handlu emisjami ETS - podpowiada Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Rząd na razie do tych propozycji w żaden sposób się nie odniósł. Na razie obowiązuje narracja, wedle której ma zapewnione długofalowe finansowanie, chociaż szczegółów nikt nie pokazał. Dobrą wiadomość ma za to Ministerstwo Finansów.

Czyste Powietrze z zastrzykiem gotówki od Banku Światowego

Andrzej Domański, minister finansów, poinformował na platformie X o podpisaniu umowy z Bankiem Światowym na 250 mln euro (ponad miliard złotych) na rzecz programu Czyste Powietrze. Domański uczestniczył w wiosennym spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Z prezesem World Bank Ajay’em Bangą rozmawialiśmy też o wyzwaniach stojących przed globalną gospodarką i rosnących nierównościach na świecie - zdradza szef resortu finansów.

Więcej o Czystym Powietrzu przeczytasz na Spider’s Web:

Dzięki tym pieniądzom beneficjenci programu koncentrującego się na wymienię węglowego kopciucha mogą nie martwić się o wypłaty przyznanych środków w następnych miesiącach. W ostatnim czasie liczba tygodniowo składanych wniosków wyraźnie wzrosła i wyniosła blisko 6500. W sumie, od początku funkcjonowania programu, czyli od września 2018 r. złożono ponad 832 tys. wniosków. Wypłacone zaś do tej pory dofinansowanie opiewa na więcej niż 9,7 mld zł.

Zaczyna obowiązywać lista zielonych urządzeń i materiałów

REKLAMA

Informacja o 250 mln euro od Banku Światowego zbiegła się ze zmianami w programie Czyste Powietrze, które zaczynają obowiązywać od 22 kwietnia. Jedna dotyczy wyłącznie pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet. Do tej pory zainteresowani zakupem i montażem tego typu urządzeń musieli polegać wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu. To też często wykorzystywali nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferowali nie takie pompy ciepła, jak było trzeba. W efekcie rachunki za prąd zamiast maleć, sporo puchły i taka transformacja energetyczna we własnym zakresie odbijała się finansową czkawką. Od teraz zainteresowani zakupem pompy ciepła, kotła na pellet albo kotła zgazowującego drewno będą musieli skorzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Druga zmiana w programie Czyste Powietrze dotyczy najwyższego dofinansowania w wysokości ponad 136 tys. zł. Po korektach będzie mogła być udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden jednorodzinny budynek mieszkalny albo lokal mieszkalny wydzielony w takim budynku. Tacy beneficjenci po uzyskaniu najwyższego dofinansowania w kolejnym naborze wniosków będą mogli się starać o kolejne środki, ale już tylko w ramach podstawowego dofinansowania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA