Oszustów na pompę ciepła szlag trafi. Za chwilę już nie będą mogli kombinować
Bardzo możliwe, że pompy ciepła najgorszy czas w kraju nad Wisła mają już za sobą. Nie dość, że rząd zapowiedział pojawienie się specjalnego rozwiązania w drugiej połowie roku dla użytkowników tych urządzeń grzewczych, to w dodatku wielkimi krokami zbliżają się do nas zmiany w programie Czyste Powietrze, które w pierwszej kolejności mają wyeliminować nieuczciwe praktyki, które w ostatnich miesiącach demolowały rynek pomp ciepła.
W psuciu swojego rynku pomp ciepła mamy naprawdę spore doświadczenia. Bo też spadliśmy z wysokiego konia. Jeszcze w 2022 r. ze wzrostem sprzedaży tych urządzeń grzewczych na poziomie 102 proc. byliśmy najlepsi na świecie. W styczniu 2023 r. pompy ciepła miały udział na poziomie 64 proc. w składanych wnioskach w ramach programu Czyste Powietrze. Drugie w tym zestawieniu kotły kondensacyjne gazowe miały ledwo 24 proc.
Byliśmy świadkami wyraźnego boomu, ale branża przestrzegała, że jak nie dojdą do tego konkretne działania wspomagające - przede wszystkim w postaci ustanowienia specjalnej taryfy energetycznej dla użytkowników pomp ciepła - to obudzimy się z ręką nocniku. I rzeczywiście: w lutym 2024 r. najwięcej wniosków w Czystym Powietrzu mają kotły na biomasę (40 proc.), pompy ciepła spadły do 32 proc. i cały czas topnieje ich przewaga nad kotłami gazowymi (27 proc.).
Korygowanie rynku zacznie się już od najniższego poniedziałku, kiedy zaczną obowiązywać zmiany w Czystym Powietrzu.
Czyste Powietrze: pompy ciepła i lista ZUM
Tak po prawdzie korekty, które zaczną obowiązywać od 22 kwietnia, są dwie. Jedna dotyczy wyłącznie pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet. Do tej pory zainteresowani zakupem i montażem tego typu urządzeń musieli polegać wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu. To też często wykorzystywali nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferowali nie takie pompy ciepła, jak było trzeba. W efekcie rachunki za prąd zamiast maleć, sporo puchły i taka transformacja energetyczna we własnym zakresie odbijała się finansową czkawką. I to właśnie zmieni się od 22 kwietnia. Od najbliższego poniedziałku bowiem zainteresowani zakupem pompy ciepła, kotła na pellet albo kotła zgazowującego drewno będą musieli skorzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).
Więcej o Czystym Powietrzu przeczytasz na Spider’s Web:
To pomoc dla wnioskodawców „Czystego Powietrza” w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Jest współtworzona przez producentów - czytamy na stronie ZUM.
Przewidziany jest okres przejściowy: do 13 czerwca br. Po tym terminie lista ZUM będzie zawierała wyłącznie pompy ciepła, dla których dostarczono wymagane wyniki badań i były one pozytywnie zweryfikowane przez ekspertów Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Najwyższe dofinansowanie tylko na jeden budynek
Druga zmiana w programie Czyste Powietrze, która wejdzie w życie 22 kwietnia, dotyczy najwyższego dofinansowania w wysokości ponad 136 tys. zł. Po korektach będzie mogła być udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden jednorodzinny budynek mieszkalny albo lokal mieszkalny wydzielony w takim budynku. Tacy beneficjenci po uzyskaniu najwyższego dofinansowania w kolejnym naborze wniosków będą mogli się starać o kolejne środki, ale już tylko w ramach podstawowego dofinansowania.