REKLAMA

Jeden typ pieców bez dotacji. Zamieszanie w programie Czyste Powietrze

Gdy Bruksela postawi w końcu na swoim, to unijna dyrektywa budynkowa EPBD sporo namiesza w regulacjach obowiązujących w Polsce. Nic więc dziwnego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), operator programu Czyste Powietrze, szykuje się do dużych zmian. Unijna dyrektywa budynkowa EPBD wprowadzi transformację energetyczną Unii Europejskiej na nowe tory. Zgodnie z tymi regulacjami już od 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne na terenie Unii, muszą być zeroemisyjne, a od 2030 r. ta zasada ma dotyczyć wszystkich nowo powstałych budynków.

dyrektywa-budynkowa-czyste-powietrze-paliwa-kopalne
REKLAMA

Dyrektywa EPBD zakłada, że już za chwilę, bo od 2025 r. kraje członkowskie nie będą mogły dofinansowywać źródeł ciepła korzystających z paliw kopalnych, z wyjątkiem systemów hybrydowych, takich jak połączenie kotła gazowego z kolektorem słonecznym. Z tego wynika, że Polacy do narzekania na przepisy, narzucane przez UE, będą mieli okazję o wiele wcześniej.

REKLAMA

Z wyjątkiem tych, które zostały wybrane przed 2025 r. w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności, które ustanowiono rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE - zaznacza Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dyrektywa budynkowa zmieni program Czyste Powietrze?

Tak skonstruowane przepisy unijne z pewnością uderzą w program Czyste Powietrze, który zakłada również wypłacania dofinansowania na kotły gazowe kondensacyjne. Ale zdaniem MKiŚ nie do końca wiadomo, kiedy dokładnie dyrektywa budynkowa EPBD to ukróci.

Ostateczny termin wycofania wsparcia kotłów gazowych zostanie podany po opublikowaniu EPBD w Dzienniku Ustaw UE, uzyskaniu stosownej interpretacji i ustaleniu warunków transpozycji EPBD do polskiego porządku prawnego - tłumaczy resort klimatu i środowiska.

Więcej o dyrektywie budynkowej przeczytasz na Spider’s Web:

To jedynie więc kwestia czasu. Tak czy inaczej, z dopłatami do kotów na paliwa stałe - w tym przypadku na gaz - będziemy musieli dać sobie spokój. Dlatego bardzo możliwe, że w 2025 r. program Czyste Powietrze będzie miał spore modyfikacje. 

NFOŚiGW planuje w tym zakresie rewizję programu Czyste Powietrze, którą wypracuje w porozumieniu z właściwym departamentem merytorycznym MKiŚ - przyznają służby prasowe resortu.

Do tej pory kotły na gaz pochłonęły ponad 4 mld zł

To będzie potężne trzęsienie ziemi dla planujących skorzystać z programu Czyste Powietrze, który wystartował we wrześniu 2018 r. Kotły gazowe zaś były w tym czasie najczęściej wnioskowanym źródłem ciepła, co trzeci wniosek (34,3 proc.) dotyczył właśnie tych urządzeń grzewczych. Na drugim miejscu plasują się powietrzne pompy ciepła (30,5 proc.), a podium zamykają kotły na biomasę (22,8 proc.). Jeżeli chodzi o do tej pory wypłacone dofinansowanie, to na razie stanęło na ponad 12 mld zł. Licząc liczbę złożonych wniosków, wychodzi na to, że kotły gazowe zjadły ponad 4 mld zł z tej kwoty. 

REKLAMA

Dane za czerwiec 2024 r. pokazują z kolei, że teraz jednak coraz mniej beneficjentów programu Czyste Powietrze stawia na gaz ziemny. W szóstym miesiącu roku odsetek liczby wniosków składanych na tego typu piece na gaz spadł kolejny miesiąc do poziomu 22 proc. Ale jeszcze we wrześniu 2023 r. to było 30 proc. Obecnie najczęściej wnioskowanym źródłem ciepła są kotły na biomasę (51 proc. składanych wniosków), które wyprzedzają pompy ciepła (26 proc.). 

Czy rządowi Donalda Tuska uda się opóźnić wejście w życie tych przepisów? Na razie Ministerstwo Rozwoju i technologii poprosiło KE o interpelację wyjątków przewidzianych w dyrektywie budynkowej EPBD. Resort chce też wiedzieć czy - z uwagi na krajowa specyfikację - będzie można wnioskować o odstępstwa od tych regulacji. Odpowiedzi na razie nie ma. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA