REKLAMA

Mówicie, że są lepsze niż pompy ciepła? Błąd

W końcu doczekaliśmy się dokładnych statystyk programu Czyste Powietrze za czerwiec 2024 r. Widać wyraźny skręt w stronę kotłów na biomasę, na czym najbardziej tracą pompy ciepła. Tymczasem EHPA pochwaliło się nowym narzędziem, które porównuje koszty i emisje gazów cieplarnianych dla poszczególnych urządzeń grzewczych. Wychodzi na to, że Polacy nie dokonali dobrego wyboru.

Mówicie, że są lepsze niż pompy ciepła? Błąd
REKLAMA

Odwrót od pomp ciepła zaczął się w styczniu 2023 r. Wówczas dwa na trzy składane wnioski (64 proc.) w programie Czyste Powietrze dotyczyły właśnie tych urządzeń grzewczych. Teraz jest to co czwarty wniosek (26 proc.). Jak tak dalej pójdzie, pompy ciepła spadną na trzecie miejsce, a ich miejsce zajmą kotły gazowe kondensacyjne (22 proc.) Obecnym królem Czystego Powietrza są kotły na biomasę, które zaczęły przewodzić całej stawce w styczniu 2024 r. W czerwcu br. już co drugi wniosek (51 proc.) dotyczył właśnie tych pieców. Skąd ta popularność? Po pierwsze koszt instalacji, który jest znacznie niższy niż w przypadku pompy ciepła. Ale nie tylko, liczy się też wygoda użytkowania i przystosowanie do różnorodnego rodzaju opału. Możemy korzystać z pelletu, ale też z owsa, wiórów i trocin.

REKLAMA

Kotły na biomasę z dwa razy lepszym wynikiem od pomp ciepła

Trochę poczekaliśmy na dokładną statystykę programu Czyste Powietrze za czerwiec 2024 r. Widać jak na dłoni rosnącą przewagę kotłów na biomasę nad pompami ciepła. W szóstym miesiącu roku złożono łącznie 9543 wniosków dotyczących tych pierwszych pieców. W przypadku pomp ciepła ta liczba jest znacznie mniejsza: 4991 (z czego 4784 dotyczyło powietrznych pomp ciepła, a 207 - gruntowych i wodnych). Na trzecim miejscu uplasowały się kotły gazowe (4062 wniosków).

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

W czerwcu 2024 r. najwięcej wniosków w ramach programu Czyste Powietrze złożono w województwie mazowieckim (2538), świętokrzyskim (1941) oraz w małopolskim (1875). Najmniejsze z kolei zainteresowanie pieniędzmi na wymianę węglowych kopciuchów jest w województwie lubuskim (284 złożonych wniosków), opolskim (359) i zachodniopomorskim (392).

EHPA: sprawdź wydajność swojego urządzenia grzewczego

Ale czy Polacy wybierając gremialne kotły na biomasę dokonują dobrego wyboru? Można mieć wątpliwości. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła wykazuje, że pompy ciepła są od trzech do pięciu razy bardziej wydajne niż kocioł na paliwo kopalne.

REKLAMA

Ale ich zakup i instalacja są droższe. Oznacza to, że aby określić czas zwrotu z inwestycji w pompę ciepła, musimy znać koszty jej eksploatacji - zwraca uwagę EHPA.

Od teraz można to sprawdzić w aplikacji mobilnej The My Heat Pump, którą opracował SoftHVAC, gdzie można obliczyć koszt energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła w ciągu roku i porównać go z kosztem korzystania z kotła elektrycznego, gazowego, na paliwo stałe lub na paliwo płynne. W ten sposób skorygujemy również emisję gazów cieplarnianych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA