REKLAMA

Najlepsze ogrzewanie w Polsce. Rachunki błyskawicznie spadną o połowę

Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opublikowało najnowszą aktualizację kalkulatora, który pozwala porównać koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w III kwartale 2024 r. Okazuje się, że na odmrożeniu ceny energii i ustaleniu maksymalnych stawek najbardziej zyskał jeden typ urządzeń grzewczych, który pozostały sprzęt zostawił daleko z tyłu. Szykuje się nam nowy boom energetyczny?

Najlepsze ogrzewanie w Polsce. Rachunki szybko spadną o połowę
REKLAMA

W przypadku pomp ciepła mamy w Polsce od kilkunastu miesięcy niezłą huśtawkę nastrojów. Najpierw, jeszcze w 2022 r., ze wzrostem sprzedaży na poziomie 102 proc., patrzyliśmy na cały świat z góry. Wykorzystali to nieuczciwi sprzedawcy i swoje też dołożyła bierność polityków, którzy obiecywali nową taryfę energetyczną dla użytkowników pomp ciepła, ale za każdym razem na słowach tylko się kończyło. 

REKLAMA

W efekcie rachunki za prąd wystrzeliły i pompy ciepła stały się w kraju nad Wisłą jednym z energetycznych wrogów nr 1. Potem zaczęło się odrabianie strat, utworzono zieloną listę ZUM i przymuszono beneficjentów dopłat do audytu energetycznego. I w końcu, pierwszy raz od lipca 2023 r., liczba składanych wniosków dotyczących pomp ciepła wzrosła w kwietniu br., w ramach programu Czyste Powietrze. Statystyka za tegoroczny maj sugeruje jednak, że to może być tylko chwilowy zryw. Z drugiej strony najnowszy kalkulator kosztów ogrzewania budynków od POBE daje nadzieje. 

Kalkulator uwzględnia powszechnie stosowane źródła ciepła i systemy grzewcze oraz zróżnicowany standard energetyczny budynków. Podstawą dokonywanej co kwartał aktualizacji są zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych - tłumaczy POBE.

Pompy ciepła deklasują kotły na gaz

Okazuje się, że na niedawnej zmianie ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych (wprowadzonej od 1 lipca br.) zdecydowanie skorzystały pompy ciepła. Konkurencyjność tej technologii wyraźnie wzrosła szczególnie względem kotłów na gaz ziemny, ale także w odniesieniu do kotłów na paliwa stałe, pomimo że cena węgla, drewna czy granulatu drzewnego (pelletu) pozostają relatywnie niskie.

Różnice w kosztach ogrzewania domu pompą ciepła i gazowym kotłem kondensacyjnym sięgają od 30 proc. w istniejących budynkach do nawet ponad 50 proc. w nowych domach jednorodzinnych - wylicza POBE.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Ale to jeszcze nic. Eksperci przekonują, że przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej koszty eksploatacji pompy ciepła można zredukować o dalsze 30-50 proc., zależnie od mocy instalacji PV, zapotrzebowania budynku na energię cieplną oraz charakterystyki układu z pompą ciepła.

Pompa ciepła w nowych, dobrze zaizolowanych domach, a także tych poddanych termomodernizacji to obecnie najtańszy z analizowanych sposobów zaopatrzenia budynku w ciepło. Ponadto to jedyne urządzenie grzewcze, które oprócz funkcji ogrzewania może realizować również funkcję chłodzenia pomieszczeń - nie ma cienia wątpliwości POBE.

Cena energii to nie wszystko, liczy się standard energetyczny

Analitycy z POBE przypominają przy tej okazji, że aktualne ceny paliw i energii elektrycznej to tylko jeden z podstawowych czynników mających wpływ na koszty ogrzewania domu. Co jeszcze jest istotne? Standard energetyczny budynku, czyli jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.

REKLAMA

Niestety w Polsce wiele istniejących budynków ma bardzo niski standard energetyczny. Dlatego ważne jest, aby wymianę źródła ciepła na bardziej nowoczesne i efektywne łączyć w nich z poprawą izolacyjności termicznej budynku. Dopiero takie działanie skutecznie ochroni właścicieli przed wysokimi kosztami ogrzewania i będzie antidotum na postępujący wzrost cen paliw - komentuje Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), koordynator POBE.

Zasada jest bardzo prosta: mm lepiej jest zaizolowany dom i mniejsze są w nim straty ciepła, tym mniej energii będzie potrzebował do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury i niższe też wtedy będą koszty eksploatacji każdego źródła ciepła. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA