REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Co kryzys zrobi z polskim rynkiem pracy? Ministerstwo podało najnowsze dane o bezrobociu

Stopa bezrobocia rejestrowanego wciąż utrzymuje się poniżej 5 proc., a sierpień jest trzecim miesiącem z rzędu z najlepszymi danymi od 1990 r. – wynika ze wstępnych danych resortu rodziny. Spowolnienie gospodarcze nie pogorszy znacząco sytuacji na rynku pracy – uważają ekonomiści.

06.09.2022
13:20
Co kryzys zrobi z polskim rynkiem pracy? Ministerstwo podało najnowsze dane o bezrobociu
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 4,9 proc. – poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jeśli za dwa tygodnie szacunki resortu potwierdzi GUS, sierpień będzie trzecim miesiącem z rzędu z odczytem poniżej 5 proc.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o szacunek bezrobocia za sierpień, z naszych danych wynika, że będzie poziom utrzymany na poziomie miesiąca lipca i poprzedniego, a więc 4,9 proc., taki mamy wstępny odczyt – zapowiedziała Marlena Maląg

Ministerstwo Rodziny podaje szacunki danych o bezrobociu na podstawie danych udostępnianych przez urzędy pracy w pierwszym tygodniu nowego miesiąca. Główny Urząd Statystyczny publikuje oficjalny odczyt niecałe trzy tygodnie później – w ostatnim tygodniu kolejnego miesiąca.

Stopa bezrobocia wzrośnie na początku 2023 r.

24 sierpnia GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się podobnie jak w czerwcu na poziomie 4,9 proc. i była o 1 pkt. proc. niższa niż rok wcześniej.

 class="wp-image-1894681"
Źródło: GUS

Liczba bezrobotnych w Polsce znowu spadła. W lipcu zarejestrowanych w urzędach pracy było 810,2 tys. bezrobotnych – o 7,8 tys. (1 proc.) mniej niż w czerwcu 2022 r. oraz o 164,6 tys. (16,9 proc.) mniej niż przed rokiem.

Ekonomiści spodziewają się, że w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia przestanie spadać, a w pierwszym kwartale 2023 r. może dojść do niewielkiego wzrostu. Powód: oczywiście spowolnienie gospodarcze.

Firmy dalej raportują niedobory pracowników, a niewielka ich liczba planuje redukcję zatrudnienia. Głównym skutkiem będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia na rynku – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Rynek pracy w czołówce UE

PIE zauważa, że liczba zwolnień z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy i liczba osób pozostających bez pracy dłużej niż rok cały czas się obniżają.

 class="wp-image-1894684"
REKLAMA

Liczba bezrobotnych pozostanie niewielka na tle państw UE. Według wyliczeń Eurostatu w czerwcu Polska miała drugi najniższy poziom bezrobocia wśród państw członkowskich (2,7 proc.), ustępowała jedynie Czechom (2,4 proc.). Średnia dla wspólnoty wynosi 6 proc. – przypomina PIE.

Różnice w wyliczeniach stopy bezrobocia między GUS-em a Eurostatem wynikają z odmiennej metody wyliczania. Dane naszego urzędu ujmują po prostu osoby zarejestrowane w urzędach pracy, odczyt Eurostatu bierze pod uwagę tylko tych, którzy szukają aktywnie pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA