REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Stopa bezrobocia idzie na rekord. Przed nami wynik, jakiego jeszcze w Polsce nie było

Z szacunków, które co miesiąc publikuje resort rodziny, wynika, że bezrobocie rejestrowane spadło do drugiego najniższego poziomu od ponad trzech dekad. Ale to nie koniec. Mimo nadchodzącego spowolnienia za trzy miesiące rząd może się cieszyć z najlepszego wyniku w historii polskiego rynku pracy.

06.06.2022
16:05
Stopa bezrobocia idzie na rekord. Przed nami wynik, jakiego jeszcze w Polsce nie było
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To drugi najniższy wynik w historii. Według wstępnych danych w końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż w końcu kwietnia br.

REKLAMA

Tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc.

– podkreśla minister Marlena Maląg.

W porównaniu z kwietniem stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła o 0,1 punktu procentowego z 5,1 proc.

Bezrobocie w województwach. Wielkopolska numerem jeden

Z informacji przekazanych do ministerstwa przez urzędy pracy wynika, że najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce – 2,8 proc. Ten region od lat plasuje się na pierwszym miejscu pod względem najmniejszego odsetka osób zarejestrowanych w pośredniakach.

Na drugim biegunie z najwyższym bezrobociem w kraju od dłuższego czasu plasuje się warmińsko-mazurskie. Resort nie podał, ile wyniosło w maju bezrobocie w tym regionie.

 class="wp-image-1823899"
Źródło: GUS

W kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego w Wielkopolsce wynosiła 2,9 proc. Wśród regionów z najniższym odsetkiem zarejestrowanych w Urzędach Pracy kolejne miejsca zajęły śląskie (4,2 proc.) oraz małopolskie (4,4 proc.). Mazowieckie znalazło się na czwartym miejscu (4,5 proc.).

W warmińsko-mazurskim, gdzie odsetek osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy jest najwyższy w kraju, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 8,3 proc. Na Podkarpaciu zmagają się 7,8-proc. bezrobociem, a na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie z 7-proc.

Bezrobocie rejestrowane. Będzie czwórka z przodu

W ostatnim dniu kwietnia 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 878 tys. bezrobotnych, o 24,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w marcu 2022 r. oraz o 175,8 tys. (16,7 proc.) niż w kwietniu 2021 r. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu o 0,2 p.proc. do 5,2 proc. Rok do roku spadek wyniósł 1,1 p.proc.

 class="wp-image-1823902"
Źródło: GUS

Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, w komentarzu do kwietniowych danych GUS zapowiedział, że w nadchodzących miesiącach – mimo spodziewanego spowolnienia – bezrobocie rejestrowane nadal będzie spadać.

REKLAMA

Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 820 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne – przekonywał ekspert KIG.

Jeśli te prognozy się spełnią, będzie to najlepszy wynik w historii III RP.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA