REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Węgiel tanieje w oczach. Sprawdzamy cenniki w Polsce

W portach ARA, europejskim benchmarku dla ceny węgla, po tym jak w pierwszych dniach maja zaczęła piąć się w górę, teraz ponownie zalicza zjazd w dół. Widać wyraźnie, że to był krótkotrwały zryw i znowu odzywają się niedźwiedzie nastroje. A jak to ma się u nas?

15.05.2024
9:41
cena-wegla-nizsza-w-niektorych-skladach
REKLAMA

Pod koniec kwietnia br. cena węgla zaliczyła w portach ARA solidny zjazd. Jeszcze w ostatnich dniach czwartego miesiąca roku czarne złoto wyceniane było tam na blisko 119 dol. za tonę, żeby w ciągu jednego dnia spaść do poziomu ok. 101 dol. - najniższego od końca lutego. I kiedy można było z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że będziemy świadkami dalszych spadków, przyszło odbicie. W efekcie w pierwszej dekadzie maja tona węgla kosztowała już prawie 109 dol. Na nowy pochód w górę jednak się nie zanosi. Bo kilka dni temu ponownie rozpoczęliśmy podróż w dół, która dotąd trwa. Obecnie węgiel jest w portach ARA po ok. 105 dol. Ostatnio raz tak tanio było na przełomie lutego i marca. To stawki jednak dalej sporo wyższe od tych obowiązujących przed kryzysem energetycznym. Jeszcze w styczniu 2021 r. cena węgla w portach ARA wynosiła między 66 a 68 dol.

REKLAMA

Cena węgla - w spółkach wydobywczych bez zmian

Czy coraz tańszy węgiel w portach ARA nakłonił polskie spółki wydobywcze, sprzedające czarne złoto klientom indywidualnym, do modyfikacji swoich cenników? Sprawdzamy.

sklepie PGG wszystko jest na razie po staremu i nie ma co rozglądać się za nowymi promocjami. Cały czas można wykorzystywać bony rabatowe o wartości 250 zł - w ramach promocji „Aktywny Klient 2023”. W innym przypadku ceny pozostają bez zmian. Groszek Karolinka, Karlik i Pieklorz (workowany lub luzem) jest za 1550 zł. Węgiel orzech jest od 1100 do 1350 z, a kostka jest za 1100 zł. W ofercie cały czas jeszcze jest groszek w pojedynczych workach 20 kg - po 31 zł każdy. Sklep PGG ma za to inne ułatwienie dla swoich klientów. Od teraz zamówienia na węgle konfekcjonowane będą dostarczone maksymalnie w ciągu 60 dni od dnia opłacenia zamówienia.

Staramy się realizować dostawy w najszybszym możliwym terminie. Termin wskazany w Regulaminie Sklepu jest terminem maksymalnym - obiecuje sklep PGG.

Więcej o cenie węgla przeczytasz na Spider’s Web:

Na niższe ceny węgla nie ma co liczyć też w Południowym Koncernie Węglowym i Węglokoksie Kraj. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym przypadku nowy cennik obowiązuje od 1 maja. Zgodnie z nim ekogroszek Jaret plus workowany jest za 1300 zł, a ekogroszek Sobieski workowany za 1350 zł. Luzem ten opał sprzedawany jest odpowiednio za 1150 i 1200 zł. Kupimy tutaj jeszcze węgiel typu kostka - 1100 zł i kostka II - 1100 zł, a także groszek od 1020 do 1230 zł.

W Węglokoksie też wszystko po staremu: Bobrek groszek plus luzem dalej kupimy za 1414,50 zł. Z kolei Skarbek groszek premium luzem jest za 1599 zł, a workowany - za 1845 zł. W ofercie jest jeszcze kostka luzem za 1660,50 zł i orzech luzem za 1537,50 zł.

Szukasz obniżek? Odwiedź składy węgla

Cenową stabilizację rynku węgla zauważa też serwis jakiekogroszek.pl, który zwraca uwagę, że niektórzy producenci zdecydowali się obniżyć ceny, podczas gdy inni je podnieśli. Można więc trafić na przeceny, trzeba tylko dobrze poszukać. 

REKLAMA

Pan Groszek obniżył ceny ekogroszków o 100 zł w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Polski Węgiel zdecydował się na redukcję cen o 150 zł na tonie. O kilkadziesiąt złotych zostały też obniżone ceny w firmach: Petrodom, Sobianek oraz Bartex - wylicza jakiekogroszek.pl.

Ale cały czas nie brakuje także ofert pod 2000 zł za tonę opału. Np. ekogroszek Skarbek Bobrek KWK- Gawlik jest za 1990 zł. Z kolei ekogroszek Bartex Gold - Eko Pellet jest za 1949 zł. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA