REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Szejkowie przykręcili nam kurek z ropą. Reakcja na polskich stacjach paliw? Zdumiewająca

Kiedy Rosja namawiała członków OPEC+ do przykręcenia kurków z ropą, liczyła zapewne, że cena surowca wzrośnie. Ale nic takiego nie ma miejsca ani prawdopodobnie nie będzie miało w najbliższym czasie. Dodatkowo dolar cały czas tanieje, więc w jego ślady za chwilę pójdą ceny paliw w Polsce. Właściwie już idą.

02.05.2023
13:05
Szejkowie przykręcili nam kurek z ropą. Reakcja na polskich stacjach paliw? Zdumiewająca
REKLAMA

OPEC+ od 1 maja zmniejszył produkcję ropy o ok. 3,66 mln dziennie. To pokłosie polityki Moskwy, która robi wszystko, żeby węglowodory były jak najdroższe i można było z handlu nimi wycisnąć najwięcej. Jak wykazuje think tank CREA, Rosja od początku wojny w Ukrainie zarobiła na sprzedaży paliw kopalnych UE ponad 153 mld euro:

REKLAMA
  • na ropie 88,5 mld euro
  • na gazie ponad 61,7 mld euro
  • na węglu niecałe 3,5 mld euro

Tego wyniku nie da się Rosji za bardzo poprawić, bo presja cenowa nie zadziałała. Przynajmniej na razie. Brent cały czas jest poniżej 80 dol., a WTI kosztuje około 76 dol.

Trzy tygodnie temu, na początku drugiej dekady kwietnia, za Brent płacono ok. 87 dol., a za WTI ponad 83 dol. Na razie nie jesteśmy świadkami żadnego skoku cenowego, spowodowanego polityką OPEC+.

Cena ropy, czyli przeciąganie liny między USA a Rosją

Patrząc i na giełdowe wykresy ceny ropy, można powiedzieć, że na razie ruch dotyczący cięć produkcji nie przynosi założonych efektów.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:BCOUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "container_id": "tradingview_920fe" } );

Dlaczego? Mocno hamują go Stany Zjednoczone. Przełożenie jest bardzo proste: im bardziej ropa jest powyżej 80 dol., tym większe prawdopodobieństwo rozpędzenia się inflacji. Każda zmiana ceny ropy o 10 dol. na rynkach, oznacza droższy galon benzyny w USA o 25–30 centów. Jak zauważa Simon Watkins na łamach oilprice.com, przez lata fiskalny próg rentowności Brent dla Moskwy był na poziomie ok. 40 dol. Teraz jesteśmy w zupełnie innym świecie i żeby Rosja mogła wyjść na swoje baryłka Brent powinna chodzić po 115 dol.

Ceny paliw w Polsce bez presji ze strony ropy

Podobnie jest teraz z cenami paliw na polskich stacjach. Tu w sukurs kierowcom przyszedł słabnący dolar. Obecnie amerykańska waluta kosztuje w granicą 4,18 zł. Tak tanio ostatni raz było pod koniec lutego 2022 r. Dlaczego kurs dolara przekłada się na ceny paliw w Polsce, tłumaczyliśmy już kilkukrotnie. Odpowiedź jest prosta: bo za ropę płaci się dolarami. I kiedy ta pierwsza i ten drugi kosztują dużo, my płacimy jeszcze więcej.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "container_id": "tradingview_b0586" } );

Tak czy siak można obecnie odnieść wrażenie, że przykręcenie kurka przez OPEC+ odniosło odwrotny skutek od zamierzonego. Na stacjach paliw nie ma żadnych podwyżek. Co więcej: za chwilę nie dość, że nie będzie drożej, to w dodatku za paliwa znów płacić będziemy mniej.

REKLAMA

Średni poziom cen paliw na stacjach tuż przed długim weekendem znacznie się obniżył, jednak uwzględniając sytuację na rynku hurtowym wciąż jest szansa na jeszcze tańsze tankowanie – wskazuje Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z Reflex.

Z prognoz ekspertów e-petrol.pl do 7 maja benzyna Pb98 powinna być w przedziale od 7,20 do 731 zł; benzyna Pb95 od 6,58 do 6,72 zł; olej napędowy od 6,34 do 6,47 zł i autogaz od 2,99 do 3.06 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA